Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Skákání

Autor: Markéta Datum: 10.02.2014 13:54

Dobrý den,

můj dotaz nejspíše nesměřuje přímo k této rubrice, ale rubriku o skákání jsem bohužel nenašla a tak se ptám Vás. Jezdím 5letou kobylku, je hodně temperamentí (To víte:) její máma byla magor, otec to samé) plemene Anglický plnokrevník (asi z 90%).

Mám s ní problémy co se týká skákání. Absolutně nad skokem nepracuje se hřbetem. Ona totiž neskáče "obloučky" ale bere to jak když vzlítá letadlo (proště přímou čarou) a pak překážku shodí zadníma nohama.  Oxery tímto zůsobem skočit "jdou" ale kolmáčky ne. A to byste nevěřil, ale neskočí kolmáček ani 40cm, ani by na něm neudělala chybu. Od listopadu zkoušíme skákat i skokové řady, ale ani u nich to není žádná sláva.


A další věc je ta, že nekrčí nohy. Nad skokem je vždy nechá "plandat" pod sebou. Už jsem s ní zkoušela skákat i na pevno stavené překážky - z těch respekt jakš takš má a u nich se krčit nohy snaží, ale jakmile jedeme na překážku, která jde shodit, tak ji jednoduše shodí.


A ještě jeden dotaz: Jakou knihu a od koho byste mi doporučil, co se týká právě výcviku skokového koně?

Děkuji za odpověď


S pozdravem


Slaninová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

tak jak postupujete s koníkem ?

Toušek

 

20.02.2014 16:15

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den Markéto,

přiznám se, že opravdu náhodně vybraná fotka působí, že jak koník tak jezdec nejsou zcela nadšení z překonání skoku. Nicméně každý skok, kdy se kůň odrazí je lepší, než když vyhne nebo zastaví.

Nicméně pojdˇme si nejdříve přiznat, že anglický plnokrevník je šlechtěn na dosahování max rychlosti, nikoliv primárně ke skákání. Nepíšete, zda koník běhal dostihy, ale "že je dost magor". V tomto případě mohu ze zkušenosti říci, že stylu pomáhá uvolněnost koně, jeho proježděnost ve smyslu získání dynamického pohybového oblouku, tedy že kůň je schopen se při ježdění v krkoku klusu i ve cvalu ochotně vyklednou a důležité také i vytáhnout za udidlem. Nenuceně na pomůcku ruky přes poloviční zádrže. Viz video:

http://www.youtube.com/watch?v=WI-IdiX1Fqc

Často jej sem umísťuji, protože tento princip a stav jezditelnosti nelze obejít. Třeba již máte takto naježděného koně, pak by jistě podle Anthony Paalmana mohla přijít na řadu volnost. Tedy skákání ve volnosti je jak dělané na vylepšení stylu. A v tom být systematický třeba min jeden měsíc 2x týdně.

Říkáte, že nic není žádná slava ani v gymnastických řadách. Ale nic také nejde urychlit. Pravděpodobně budete teprve ve fázy iniciace a stabilizace pohybového stereotypu. Říká se, že kůň který táhne na skok neuměrně, neví co má dělat a tak zrychluje, aby to měl rychle za sebou. Nepíšete sice, že by se utrhával do skoku, ale Váš popis naznačuje, že skáče ploše a ploché skoky jsou často zapříčiněné vyšší nájezdovou rychlostí. Doporučuji také skákát kavalety, ale v principu pana Pecháčka, tedy že nad kavaletou se otěže nepovolují a kůň by se měl pomalu naučit odskakovat ze všech míst právě ze zerámování. Pokud koník ale není stylař, styl jak ze žurnálu a baskuly pak moc nečekejte. Důležité by však mělo být, aby získal pozornost. A tím jsou vyšší skoky a nebo nižší ale širší skoky. 

Doporučuji vytrvale skákat gymnastické řady a postupně a systematicky zkracovat vzdálenosti s tím, jak se bude koník uklidňovat a nebude zbrkly. Řady ze začátku zásadně najíždět z klusu s odskokovu bariérou 2,5 -2,8m, později na jeden cvalový z klusu na 5m. A taky neskákat solo skoky dokud nebude koník vyskákán ve volnosti a gymnastice.

Normálně to nedělám, ale v tomto případě, kdy se domnívám je více možností jak koně komplexně připravit je vhodný některý z našich eKruzů. Buď komplexní Jezdec ++ a nebo jen tematický Výcvik a trénink skokového koně.

Pokud by jste chtěla knížku, tak Skokvé ježdění Anthony Paalman je taková jezdecká bible ... ale asi již obtížněji k dostání. Mě celkem dot oslovila kniha  Training the Modern Show Jumper od Elmar Pollmann-Schweckhorst, ale je v angličtině, nicméně jasně vystihuje podstatu přístupu k trénování koně na skákání i s jeho nedostatky a individualitami i s tréninkovými videi. 

Doufám, že jsem pomohl alespoň nasměřovat v dalších úvahách o trénink vlastního koně.

S pozdravem

 

DT

 

 

 

 

 

 

10.02.2014 17:32

Markéta Slaninová

Ještě přidávám fotku. Je náhodně najitá - neznám jezdce ani koně, ale pro představu - asi takhle ošklivě ona skáče.

http://img13.rajce.idnes.cz/d1302/8/8033/8033501_fd2aa34720a866ebbd5ca47f67dba6ee/images/DSC03520.jpg

10.02.2014 14:30

Markéta Slaninová

http://schenny.rajce.idnes.cz/Mistery

Na tomto odkazu jsou asi 4 fotky (já+kobyla). Nad tím křížkem - i když je to malý skůček - je vidět, jak to skáče svým plochým způsobem.

No a ve cvalu její jelení hlava vypadá bohužel tak, jak vypadá. Je tedy ale fakt, že takhle vytelenou hlavu měla dříve i v klusu, při nejhorším i v kroku (i když ona dřív krokem nechodila, jen caplovala), teď si ji v tom klusu přeci jen po tý hoďce práce uvolní, ale v tom cvalu to vypadá pořád a stále hrozne:(
 

27.02.2014 18:20

Markéta Slaninová

Děkuji Vám za video, zkusím se jím hned zítra řídit.

Kobylka dostihy nikdy neběhala. Máme s ní problém takový, že ona se nedokáže pořádně vyklenout ani v klusu a cvalu. Bohužel to má zděděné po její mámě, další - "magorské" - vlastnosti má po jeho otci Minerálovi (ustájení Mnětice - Pardubice, o: Mys, m: Myjava).

Vím, že dobrá přiježděnost má vliv i na skákání, ale napadlo mě, jestli by nešlo toto vyklenutí naučit kobylu smíchaným treninkem (přiježdění + skákání). Jak jsem ale podle Vaši odpovědi pochopila, základem je pouze přiježděnost, takže se teď asi zaměřím pouze na to.

Kobylu jezdím teprve přibližně 7 měsíců. Předemnou ji jezdila žena, která jezdila tím stylem: hrr hrrr, rychle odjezdit, kobylu  zapotit, protáhnout, něco skočit a konec. Od té doby, co jí jezdím se s ní snažím pracovat na jízdárně (obloučky, přechody, změny směru), ale i to mi příjde, že je zbytečné. Ano, chodí kapku lépe než dřív, ale zrovna před cca 2týdny mi začala dělat (pouze na levou ruku), že se začne při oblouku vztekat, vyvrazet hlavu. A já nevím proč. Bojím se, že jí to přiježdování přestalo bavit a teď se mnou nebude spolupracovat vůbec. Celkově je to vztekloun, ale tohle vyvracení dřív nedělela.

S velkou nájezdovou rychlostí máte pravdu. Přibližně 2 cvalové kroky před skokem hrozně natáhne a pak letí.. Snažím se jí držet zpět, ale kolikrát to nejde (už jsem začala i posilovat na ruce, abych ji uržela:) )

Beru tedy v úvahu, že bych měla s kobylkou spíše pracovat na jízdárně. Je to s ní težké, ale nějak se s ní poperu. Už i majitelka postřehla u kobyly změnu ( k lepšímu), od té doby, co jí jezdím já. Snažím se na ní nespěchat. Já ale žádnou změnu nevidím a už si nevím rady. Napadá mě, že ji předešlá jezdkyně tak trošku zkazila a já na ní budu muset jít ještě pomaleji, nežli teď. Jednoduše - od začátku.

Za tipy na kurzy a knížku velice děkuji, knížku mám už objednanou:)

Děkuji za odpověď a těším se na další.

S pozdravem

Slaninová

10.02.2014 19:14

Ing. Daniel Toušek

Dobře. Tak ještě jednou výcvikové video

TD

01.03.2014 16:49

Markéta Slaninová

Asi jste omylem zadal do "výcvikového videa" špatný odkaz:)

Jinak, ok, dobře. Vašich rad si vážím. Budu se snažit se jich držet a dyštak Vám sem hodím i nějaké to video (ať už s tím, jak jsme pokročili, a nebo s tím jak si s kobylou prostě nevím rady..)

Nabídky na podívanou na trénink si vážím, bohužel jsem z Pardubic. Ale kdyby náhodou něco, budu si to pamatovat.

Děkuji

S pozdravem

Slaninová

01.03.2014 15:40

Markéta Slaninová

Dobrý den.

Tak to vytáčení hlavy (při obloukách na levou ruku) už nedělá ta často, asi zjistila, že jí to vztekání vůbec k ničemu nebude. Také jsem přišla na to, že s ní musím pracovat alespon hodinu a půl, aby z té práce něco měla. Začíná totiž spolupracovat až tak po 50-60 minutách (do té doby je jak raketa).

Asi to bude hodně na dlouho. Začala jsem s ní i více pracovat ve cvalu. Ve cvalu má právě tu největší tendenci zdrhat, zvednout hlavu, přinejhorším se i celá prohne v zádech. Děláme hodně osmičky. Ve středu vždy zpomalím do klusu a po cca 4 krocích opět nacválám. Nebo jezdím velké kruhy a snažím se o ty poloviční zádrže. Myslím, že ty poloviční zádrže vážně dělají hodně:) Za tuto radu velmi děkuji.

Posledně jsem ji v klusu nechala vytáhnout otěže. První co bylo, tak ihned naskočila do cvalu a chtěla zdrhat. Po několikátém opakování si uvědomila, co po ní chci. Krásně si protáhla hlavu dolů a klusala. Sice velmi svižně, ale pro mě byl úspěch, že jsem ji neměla našponovanou na krátkých otěžích. Kéž by takhle uvolněně chodila pořád. To by se pracovalo lépe.

Jinak od 10.2.   jsme skákaly pouze asi 2x (a to pouze jen tak pro okořenění ježdění), a to jen takový jednoduchý dvojskok  (3 kavalety v klusu - křížek - 1 cvalový skok - kolmáček cca 40-50cm). Jedno skákání jí to celkem šlo, to druhé skákání (asi měla nějaký "magor den" - přes překážky zas lítala jak střelená) bylo zas poněkud horší.


Pokouším se teď tedy zaměřovat hlavně na tu přiježděnost. Snad to vyklenutí ta čtyřnohá mrška někdy pochopí. Potrvá to dlouho, ale pochopí to.

Musím v tom snažení vydržet:)

Slaninová

20.02.2014 21:38

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

díval jsem se na Vaše fotografie. Děkuji za ně. Na fotkách je patrné, že se koník brání ruce jezdce. Aby se opravdu změnil jak styl skoku tak cvalu, musel by opravdu dřív nebo později koník začít používat hřbet již při klasickém přiježďování. Jaksi pevná a nastavená ruka je většinou koní skutečně špatně akceptováná. Nicméně pokud píšete, že v klusu se již koník dokáže podvolit a uvolnit, je to velmi dobré. Doporučuji tak třeba chvíli trpělivě pracvat jen v kroku a klusu a v přechodech mezi těmito chody. Až budete oba společně zvládat (1 týden intenzivního snažení) přechody bez škubnutí hlavy nabo obrácené nesení, poté bych přešel ke cvalu. A to nejdříve třeba doslova na zahozené otěži, kterou pozvolna přes poloviční zádrže pobírám. A opět se soustředit na přechody mezi klusem a cvalem. A zkustě rovněž přecházet do cvalu na dleší, skoro "zahozené" otěži.Kůň se dá nacválat doslova i na zahozené otěži. Toto trénujte !! 

Dokud bebude spokojeněji takto cválat, neskákejte. Skokem veškerou práci na přiježdění můžete překazit. Koník si musí projít etapou iniciace nových pohybových stereotypů. A to znamená, že se jednu dobu třeba měsíc budete soustředit jen na ježdění koně a komunikaci s ním pobdkami.

Třeba pomůže toto výcvikové video

A co je skutečně dobré je lonžování. Jenže není lonžování jako lonžování. To je tréninková metoda a jako taková má svůj systematický postup. Pokud chci pokračovat dál, musím splnit to to a to .. a pak se posouvat dál.

Doporučuji si osvojit základní pricnipy lonžování tak, že se koník učí přijímat udidlo sám od sebe. Viz eKurz lonžování.

Pokud nejste daleko od Prahy a není Vám to úplně proti mysli, třeba se stavte na trénink.

A zkuste natočit nějaký Váš trénink, rád se podívám, ať neplácám na prázdno ;-)

Děkuji a hezký veřer přeji

TD

28.02.2014 19:32
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní