Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Spravna krmna davka

Autor: Gabriela Datum: 19.02.2014 10:00

Dobrý deň, som majiteľka koňa v Egypte a chcela by som poradiť so správnou kŕmnou dávkou, nakoľko si myslím že v týchto klimatických podmienkach tam budú oproti miernemu pásmu rozdiely.

Mám k dispozícií seno alfalfa a mačkaný ovos, chcela by som vedieť, čo by som mohla ešte pridať (aké granule) a koľko presne krŕmiť.

Kôň má cca 500 kg, je trochu vychudnutejší. Pracuje niekedy aj 3-4 hodiny denne nakoľko ho mám aj ako školského koňa. Ďakujem

Diskuze v rámci dotazu

Gabriela Sevcikova

Dobrý deň, ďakujem Vám yza odpoveď. Kôň je mix plnokrvníka a teplokrvníka. Bohužiaľ nemám prístup k inému senu.

Aké doplnkové krmivo by ste mi odporučil? pre mňa je možnosť dať si niečo doviesť.

 

 

20.02.2014 10:42

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Mohu mluvit zodpovědně za naše krmiva, které znám detailně a vím jak opravdu pracují v koňském metabolismu.
Pro vaše účely by bylo nejlepší použít HORSAL W1 nebo HORSAL Sport, podle aktuální pracovní vytížnosti vašeho koně.

Dávka by se mohla pohybovat 1-2 kg /den. K tomu cca 0,5-1 kg ovsa.

 

20.02.2014 22:17

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jakého plemeno je váš kůň?

Vojtěškové seno je dobrým krmivem pro kojící klisny, případně mladá hříbata. Pro dospělého koně je to krmivo s příliš vysokým obsahem bílkovin.
Výsledkem může být paradoxně horší kondice, protože kůň musí na "neutralizaci" přebytku bílkovin spotřebovat velké množství energie (1MJ energie na 5 g NL).

Pokud by jste měla možnost použít travní seno, bylo by to lepší. Oves můžete krmit dále. Bylo by také dobré doplnit jeho potřebu doplňkovým krmivem, které má obsah energie co nejvyšší, každopádně vyšší než oves (tedy více než 11,6 MJ SEk). Nevím jaká krmiva máte v Egyptě k dispozici, takže nemohu doporučit nějaké konkrétní krmiva. Hlavně nepužívejte müsli, je drahé a ve většině nabízených krmiv je obsah energie výrazně nižší v ovsu.

Další důležitou součástí krmné dávky by měl kvalitní minerální doplněk, opět nevím co je možné a reálné sehnat v místě ustájení. U nás bych vám doporučl například HORSAL EXKLUSIV jako ideální doplněk.

Přeji hezký den.

19.02.2014 21:03
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní