Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Skoky ve volnosti

Autor: Lenka Datum: 19.02.2014 19:21
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak správně pokračovat s učením mladého koně. Mám ho už od malička a máme spolu (dle mého názoru)skvělí vztah i důvěru. Je to valášek ČT 5let, dost temperamentní, ráda bych ho naučila skákat. Ze začátku chodil bez problémů přes kavalety u kruhovce(v kroku,klusu i cvalu), později na jízdárně zhruba do 30cm na vodítku. Když jsme jezdili, tak se mnou skočil i 50cm(víc jsme nezkoušeli, nechci spěchat). Snažil se ze začátku na skok spěchat a po doskoku se hned chce otočit a jít znovu. Sám když má přebytek energie, skáče přes menší stromky v ohradě, proto jsem nabyla názoru, že by ho to mohlo i bavit a nedělat mu to problém. Ráda bych ho nechala skákat samotného, když s ním běžím na skok na vodítku a skočím ho s ním tak mi skočí, ale když jdeme na těch 50cm a já skok nechci přeskočit (oběhnu ho) tak mi to neskočí. Co by pomohlo? Pomohli by bariéry? Děkuji
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Tak to jsem rád, že rada mohla inspirovat. V podstatě se všichni učíme. Jak koně tak jezdci. Je to nekončící proces a každý máme jiné možnosti a příležitosti. Nicméně trpělivost a cílevědomost u koní vždy přináší své ovoce a je celkem jedno, zda Vás někdo hodnotí kladně či pozitivně. Důležité je, že Vy sama cítíte, že se Váš koník díky Vašemu přístupu a soustavnému vzdělávání zlepšuje ;-)

S pozdravem

TD

 

28.02.2014 12:57

Lenka Havlová

Dobrý den, Chtěla jsem Vás jenom informovat o současném stavu koníka. Ze začátku jsem měla trochu obavy, jak to bude s tou nájezdovou uličkou, protože asi 2roky zpátky jsem ji měla postavenou a nebyli jsme v ní ani jednou. Valášek se jí bál a nechtěl do ní vlézt, dokonce i když jsem mu ji nechala přístupnou z ohrady-což on je zvědavý když má kam utéct, tak prozkoumá všechno. Je pravda, že tehdy jsem to moc neřešila, takže jsem se ho tam podruhé ani nesnažila dostat. :D Ale naštěstí už je o 2roky starší :) i když lekavý pořád jako malý. Ale k věci, zkrátka už mu to nedělalo problém. Ze začátku v ní docela hnal, jelikož jsem nebyla v sedle a neměl ho kdo brzdit. Párkrát se trochu “praštil“ a teď už tak nespěchá. Zatím jsem víc než těch 50cm nezkoušela, ale je šikovný Moc děkuji Lenka

22.03.2014 10:20

Lenka Havlová

Dobrý den, moc děkuji za odpověď a za doporučení kurzu. S valáškem se samozřejmě snažím intenzivně pracovat pod sedlem, což je pro mě mnohem důležitější. Spoustu toho podědil po matce A1/1 ( úspěšná dostihová kobyla), což mě nutí :) k téměř každodenní práci (pokud týden nejezdí –rád potom “nezastavitelně“ cválá převážně v terénu), snažím se skoky proto do práce zařadit jako zpestření . Jelikož jak už jsem psala myslím, že ho to baví. Nevadí mi práce ze země ba naopak, pracovali jsme takto příjemně tři roky, proto bych ho radši nechala skákat ve volnosti. Já jezdím drezuru, sice za sebou nějaké skoky mám, ale pro výcvik mladého koně to není. Podemnou jde do všeho hlava nehlava a já bych nerada tuto důvěru zničila, kvůli tomu abych se hrnula do něčeho v čem se necítím na 100%. Proto tuto práci později nechám na někom jiném či se budu zdokonalovat na jiných koních. Moc děkuji za radu a nájezdovou uličku co nejdřív zase postavím.

20.02.2014 17:31

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

určitě s Vámi souhlasím, že je potřeba nespěchat. Doplňím také jednu poznámku na dotaz, kdy začít s koněm skákat, který dostal při soustředění na Ptýrově tak velmi zkušený německý trenér Tjerk Nagel, který odpovídá, že trvá "dlouho" než skoněm najedou solo skok. A ve své podstatě bych Vám doporučil, aby skokové přípravě pod sedlem předcházela jízdárenská práce. Domnívám se, že se svým koníkem nikam nepotřebujete chvátat. Tak že tím je vše také usnadněné. Trénink koní však musí splňovat takové principy jako jsou postupnot, systematičnost, cykličnost (opakování) a v neposlední řadě individuální přístup. 

1. na nájezd na skok by kůň měl být schopen kontrolovaného plynulého cvalu, rozumět zádržím a v zásadě reagovat na pomůcky holení - ve smylsu prodloužit a zkrátit.

2. ruku v ruce s přiježďováním je vhodné skákat ve volnosti. Možná není od věci kavaletové skákání na lonži v kruhovce. Ale upřímě nedoporučuji skákat na vodítku společně s koněm. Ideální v hale postavit klasickou nájezdovou uličku. 

3. a ze sedla skákat vytrvale a postupně gymnastické řady.

Co bych rád aby jste si z odpovědi vzala nejvíce je fakt, že na nájezd sólo skoku určitě nespěchejte a je to až úplně poslední věc, kterou začnete trénovat až budete mít vše výše vypsané dostatečně natrénované. Sólo skok ať si koník vyzkouší a trénuje ve volnosti sám, jistě jeho vlastní chyby jej budou obohacovat více, než chyby jezdce v nájezdech s nezkušeným koněm. 

Pro jistotu jsem se teď podíval a oveřil obsah eKurzu "Výcvik a trénink skokového koně" , který Vám velmi jej doporučuji. Máte tam všechny zmíněné postupy kompletně na jednom místě, vše ve video formátu s profesionálními jezdci pana Pecháčka, J. Hatly i kanadského reprezentanta Hugh Grahama. 

S pozdravem

Daniel Toušek

 

 

 

19.02.2014 20:20

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den Lenko, 

tak pevně věřím, že pokud takto systematicky postupujete, tak se koník jistě sám od sebe zlepšuje, což je patrné i z Vašeho popisu. Nicméně je důležité si uvědomit, že je to pořád jenom kůň a proto dané zlozvyky mají tendence se vracet s tím, jak si třeba jezdec řekne, že už je vše v pořádku a něco podcení. 

Jen pro zajímavost přikládám odkaz na Blog: video skoku ve volnosti, jak jsem jej popisoval. 

 

Ať se Vám a koníkovi daří a máte z ježdění radost, né starost ;-)

Toušek Daniel 

21.04.2014 09:27
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní