Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu s krmením mých koníků, již delší dobu se plácám v tom , co krmit a v jakém množství , abych měla jistotu, že dostávají vše, co potřebují. Všichni koníci jsou v režimu 24/7 , seno sice dávkujeme, ale tak , že k němu mají přístup skoro nepřetržitě , kvalita pastvy v letním odbobí je podle aktuální sezony každopádně senem přikrmujeme celoročně. Mají také neomezený přístup k vodě solnému a minerálnímu lízu.
První koník je 18 letý, 178cm vysoký, mohutný valach , bohužel má atrózu na předních končetinách , nekulhá, ale na tvrdém povrchu je ztuhlý a toporný , koník dříve aktivně sportoval (parkury, drezura) nyní s ním chodím pravidelně ven do terénu tak 4-5 x týdně dle aktuálního stavu , má lehkou ataxii, tak nechci , aby svalově opadl na zádi. (Přesto letos hodně opadl v hřbetní linii i zádi :-( , dostává ráno: 2l řepných řízků+ 0,5l NovaEquiplus a večer 1l vojtěškových granulí , 0,5l černého ovsa+ 0,5l Nova Equi muscle. občas přidám v určitém období kloubní preparát . pozn. koník má dělané zuby přesto v trusu zůstávají nestrávená semena oves, slunečnice :-( Další jsou dvě hříbata 15 měsíců , první welsh ponicka cca 130 cm vysoká a druhý kříženec araba s ČT oba dobrý výživový stav (dostávaji 1x denně) Pavo podo grow a řepné řízky 0,5l:0,5l), dalši je pony 115cm poník má cpod a je náchylný k schvácení kopyt , (udržujeme v dobrý kondici) dostává trochu řízků bez melasy a přimýchávám Pulmonex na potíže s dýcháním 1xdenně , dále tu mám další dva poníky do 130 věk 15 let skáčou lehce hobby parkury s dětmi těm dávám řízky 1l a hrst NovaEqui plus 1x denně) - jednou za čas taky koníků přidám taky minerálně vit, doplněk Nova Equi Min . Ještě bych se Vás chtěla zeptat zda se musí v případě krmení ječmene máčet, kvůli jeho tvrdosti a jak správně postupovat v případě , že by se na základě Vašeho doporučení měnila krmná dávka, tak aby přechod byl postupný .
Předem moc děkuji za Váš čas a odpověď!
S přátelským pozdravem
A. Jiříčková
Dobrý den.
Může být i ječmen, podle toho co máte dostupnější. Ječmen můžete před mačkáním nebo krmením (pokud budete krmit celý) navlhčit (1/2 hodiny), ale není potřeba ho nějak dlouho máčet.
HORSAL LECKSCHALE stačí pro všechny koně je to dostačující i pro hříbata, starší valach se kterým více pracujete bude mít "přídavek" v doplňkové směsi, kterou zvolíte.
Přeji hezký den.
Dobrý den,
moc děkuji za Vaši rychlou odpověď, moc ráda upravím krmení dle Vašeho doporučení . Jen se chci zeptat , zda mohu použít místo ovsa ječmen nebo je lepší ten oves. Pokud by bylo možné použít ječmen je vhodné ho předem namočit ? A těm hříbatům bude stačit ten volně dostupný Horsal Leckschale nebo je vhodné doplnit ještě jejich krmnou dávku o Horsal Super Junior , popřípadě v jáké dávce k tomu ovsu. Mockrát děkuji za odpověď!
Přeji krásný den !
A. Jiříčková
Dobrý den.
Máte skutečně pestrou skladbu vašeho stáda a není jednoduché vymyslet univerzální řešení.
Každopádně bych doporučil udělat několik docela zásadních změn. V krmné dávce jsou krmiva, která jsou spíše zbytečná. V prvé řadě bych odstranil cukrovarské řízky, krmíte jich velké množství - relativně k velikosti koní, ale předpokládám, že to má být již v namočeném stavu? Také vojtěškové granule není potřeba do dávky pro vaše koně zařazovat, není pro žádný důvod.
Váš způsob ustájení je ideální a až bude pastva, budou mít dostatek živin všichni, pak bude stačit přikrmovat seno podle potřeby.
Zmíním se tedy jen o jadrné části krmné dávky:
Pro sportující poníky bych navrhoval jednoduchou krmnou dávku - špetka ovsa (0,2-0,3 kg) podle pracovního vytížení, kvalitní vitamínomirální doplněk
Pro hříbata podobně - trochu ovsa (0,1-0,2 kg), kvalitní vitamínomirální doplněk.
Pony náchylný ke schvácení - pokud nic nedělá, tak není důvod mu dávat jakékoliv jadrné krmivo. Pokud se krmí dohromady s ostatními, tak aby nedělal problémy dejte mu pár kousků starého chleba, mrkev, jablko....
Velký valach - součsná dávka jadrných je neúměrně vysoká, sama o sobě může vyvolávat problémy. Mělo by být dostatečné, použít 1-1,5 mačkaného ovsa a k tomu 1-1,5 kg vysoce koncetrovaného doplňkového krmiva s obsahem enerie více než 12 MJ/kg (mohu doporučit HORSAL W1, nebo HORSAL Sport). Musli jsou vyráběna a nastavena tak, aby byla pro výrobce zajímavé ekonomicky a koním nic zásadního nepřináší, je to dobré, protože nezatěžuje trávicí trakt, ale živin mají málo a poměr cena/výkon je hodně špatný. Poměr ovsa a doplňkového krmiva musíte nastavit podle jeho kondice a pracovního výkonu.
Pokud by jste chtěl dávku změnit, tak je potřeba udělat pomalejší přechod jen u vašeho velkého valacha. U ostatních koníků se nic nestane, když dávku změníte rychle.
Protože máte koně ustájené v režimu 24/7 tak předpokládám, že je máte ustájení dohromady. Bylo by ideální použít pro všechny vitamínominerální doplněk ve formě lizu HORSAL LECKSCHALE. Každý z koníků si může líznout podle své potřeby a dostane tolik účinných látek, kolik opravdu aktuálně potřebují.
Moc děkuji!
A.J.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.