Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Hobby klisna ČT - jak krmit?

Autor: Zuzana Datum: 17.03.2014 11:59

Dobry den, 

 
prosim o radu pri nastaveni / zmene krmnej davky u kobyly ceskeho teplokrvnika, 11 rokov, KVH 159, KVP 165.
 
Aktivity: hobby jazdenie - stredna zataz. 2x tyzdne drezurny trening, 3-4x vyjizdka do terenu 1,5 hod (kombinacia krok / klus / kratky cval), 1x praca zo zeme (lonzovanie / hry). Od maja pridame lahky skokovy trening.
 
Ustajnenie: 24x7 vonku so stalym pristupom k senu, mineralnemu lizu a vode. 
 
Sucasna krmna davka: 2x denne 2 hrsti vojteskovych granuli + hrst cierneho ovsa + hrst slnecnice + extrudovany lan; vojtesku casto nezozerie. 
 
Zavazne zdravotne problemy kobyla nema, riesime jedine kopyta a nadmerne potenie. 
 
Kobyla je zatial naboso, planujeme ju dat podkut na vsetky 4 nohy (prodosla majitelka s nou pracovala cca 2x do tyzdna; momentalne pracuje takmer kazdy den na roznorodom terene - piesok, lesne cesty, luky). Kopyta nema najkvalitnejsie, nie je to ale nic tragicke. Prave predne kopyto je strme, vsetky styri ma dost tesne, strelkove ryhy su hlbsie a raz za cas sa v nich objavi hniloba (ktoru pomerne uspesne liecime). Po suchej zime sa na kopytach objavuju zvisle ryhy, pravidelne natieranie olejom problem zmiernuje ale neriesi uplne.  
 
Kobyla je po zime hodne nasrstena a rychlo sa spoti. Holit ju nechceme, rozmyslame skor nad zmenou rezimu ustajnenia - od aprila do septembra 24x7, v zime den pastvina / noc box + dekovat.
 
Uvazujeme nad prechodom na granulovane krmivo, pri zachovani podavania ovsa a stalemu pristupu k senu. Zaroven pridat napr. Biotin kvoli zlepseniu kopytnej rohoviny, pripadne lososovy olej. Extrudovany lan bud uplne vynechat alebo podavat len na zimu (oktober - marec). 
 
Vopred dakujem za Vase rady a pripomineky. 
 
S pozdravom,
Zuzana
Diskuze v rámci dotazu

Zuzana Kojdjak

 Dakujem za rychlu odpoved, mam niekolko doplnujucich otazok:

1. Je vhodnejsia postupna zmena krmiva, alebo mozno zmenit vojtesku a slunecnici za granule okamzite?

2. Aku davku ovsa odporucate pri podavani Horsal granuli 1kg denne? Kobyla ho znasa pomerne dobre.

3. Pristup k Vami odporucanemy lizu dokazem zabezpecit len pocas krmenia 2x denne (cca hodina rano a hodina vecer), keby mozem kobylu zavriet do boxu. Vidite v tom problem?

4. Pripadne podavanie elektrolytu je vhodne pravidelne do krmnej davky alebo len po vykone? Ako mam rozumiet poznamke "Horsal® – Elektrolyte vyžaduje návyk cca 4 dny."?

Este raz dakujem,

Zuzana

18.03.2014 10:00

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za dotaz a detailní popis všeho potřebného.

Nadměrné pocení může a bude souviset se zimní srstí, nicméně má to i další důvody, které jsou také důležité.

  1. Je potřeba při nadměrném pocení snížit příjem bílkovin - vyřadit z krmné dávky ve vašem případě slunečnici, vojtěškové granule.
  2. Zaměřit se na dostatek energetické složky krmné dávky. Tady je dobré pokračovat s ovsem a k tomu bych doporučil například HORSAL W1 nebo HORSAL Sport (až začnete sportovat více). Takto postavená jadrná část krmn dávky doplní dostatek energie s možným minimem bílkovin.
  3. Důležité je také rovnovážné zásobení účinnými látkami (vitamíny, stopové prvky). Pokud budete krmit zmíněných krmiv minimálně 0,5-1 kg denně, tak by měla vaše klisna mít dostatek účinných látek již z granulovaného krmiva. Každopádně bych doplnil ještě její příjem alespoň pro začátek, než se poměry vyrovnají ještě pomocí kompletního lizu HORSAL LECKSCHALE (obsahuje vše vitamíny i stopové prvky), klisna si vezme tolik kolik potřebuje. Pokud jej budete krmit zase na konci léta uvidíte sama zlepšenou kvalitu zimní srsti, nebude dlouhá ale jen kvalitní hustá.
  4. Pokud se vaše klisna potí i v létě nadměrně - až do pěny, bude potřeba řešit i pravidelné podávání elektrolytu (skutečného elektrolytu bez cukru!) mohu doporučit HORSAL ELEKTROLYTE

Pokud má nepravidelné postavení kopyt, může pomoci odborné podkování. Po minimálně půlročním krmení výše uvedených doplňkových krmiv se kvalita rohoviny výrazně zlepšuje. Samotný biotin bych nedoporučil, nemá to smysl, pokud nejde o krátkou léčebnou kůru. Podávání jednoho prvku v přebytku ve většině případů zhorší vstřebávání a využití jiného, protože všechny účinné látky působí ve vzájemné interakci - pozitivní i negativní.

Len používejte vždy na začátku jara, zrychlí a zlepší přelínávání, při pastvě už nemá smysl.

17.03.2014 18:30

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

ad 1. Nevidím problém v tom, aby jste přestala krmit vojtěšku i slunečnici hned a granule začněte přidávat po čtvrt kilogramu

ad 2. Odhaduji podle vaší současné dávky, že by mělo stačit 0,25-0,5 kg.
Musíte si optimální dávku nastavit sama podle reakce vaší klisny a podle aktuálního pracovního zatížení. Když bude moc veselá tak oves uberte, pokud by zase byla až příliš unavená a bez jiskry, tak přidejte (posuny po 0,25 kg)

ad 3. Domníval jse se podle vašeho popisu, že je klisna na pastvě, ale ona asi bude i dalšími cizími koňmi, které nechcete "živit". Ideální by bylo kdyby měla k lizu přístup po celý den, ale lepší něco než nic, lízne si tedy až bude v boxu.

ad 4. Pokud chceme snížit pocení, tak je potřeba krmit elektrolyt do krmení standardně každý den. Po výkonu, který byl těžký je ho dobré podat také, ale to je již jen náhrada ztracených elektrolytů.
HORSAL - ELEKTROLYTE je skutečný elektrolyt, který je hořký a kyselý zároveň, je to pro některé koně nová chuť, tak je potřeba pomalu přidávat, aby se hned na začátku "nelekli" a nestávkovali.

Přeji hezký den.

18.03.2014 23:01
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní