Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně krmení mého koně. Loni se u něj naplno projevila letní vyrážka. Bohužel informace ohledně krmení muchaře, které se dočítám na internetu, si často dost protiřečí. Z Vašich odpovědí na dotazy ohledně krmení muchaře jsem pochopila, že daleko nejhorší je pro muchaře vysoký přísun bílkovin a cukry zas až tolik nevadí...?
Kůň je 8letý valach plemene ČT. Je využíván na aktivní rekreaci a hobby parkurový sport, v současnosti do stupně Z. Ustájen je pastevně. Na podzim jsme měnili ustájení a krmnou dávku, takže je možné, že projevy budou od loňska odlišné. Ochrana mechanická pomocí letní deky s krkem a maskou, koupán, repelentován. Valach je až na vyjímky kliďas, stádo stabilní.
Složení KD v současnosti: vojtěškové úsušky 400g, řepné řízky 400g (v suchém stavu), lněné semínko, slunečnice, biotin (dle informací, které jsem doposud našla, jsem z KD postupně odstranila sladový květ a oves, který byl součástí KD přes zimu) a seno ad libitum (v pastevní sezoně by měli koně být na pastvě, seno pouze v případě jejího nedostatku). V sezóně jsem také přidávala česnek. Na konci léta mi kůň hodně opadl, zřejmě kombinace stresu z boje s otravným hmyzem a špatnou KD, nevím... Veterinární vyšetření žádný jiný problém neukázalo, zuby OK.
Můžete mi prosím poradit, jak KD složit, abych mu co nejvíce ulevila a zároveň měl dostatečný přísun energie potřebný k práci? Je v mé dávce špatně vojtěška a měla bych naopak vrátit něco z jadrných krmiv (+ přidat do krmení elektrolyt)?
Předem mnohokrát děkuji za pomoc!
S pozdravem
Veronika
Dobrý den.
Odpověď není úplně jednoduchá. Projev - muchaření - letní vyrážka - alergie na hmyz - má více definicí a také více původů. Bohužel přesné stanovení z čeho má kůň tento není jednoduchý a dá se jen postupně odpozorovat.
Budeme-li vycházet z té nejlehčí varianty - alergie na hmyz, tak by mělo pomoci snížení pocení, tím se kůň stává méně atraktivní pro hmyz a spirála se neroztáčí. Mám na mysli, to, že se na něj sedá hmyz, začne být nervózní, potí se, tím se stává pro hmyz ješět zajímavější, takže se zvyšuje nálet hmyzu, kůň je ještě nervóznější, potí s stále víc, běhá, kope a potí se stále víc a stupňuje se to.
Nejhorší pro nadměrné pocení je překrmování bílkovinou, koně aby dokázali dobře detoxikovat přebytek bílkoviny, tak více pijí, více se potí a více močí. To vše je pro hmyz lákadlem.
Takže bych skutečně z letní krmné dávky vyřadil vše co je bílkovinné - vojtěška, lněné semínko, slunečnice. Také řepné řízky nemají v krmné dávce smysl (to už jste asi také v poradně z mé strany četla). Váš kůň by si měl vystačit bez problému s ovsem a vitamínominerálním doplňkem. Píšete, že je ustájen pastevně, takže by mylo ideální podat kompletní liz HORSAL LECKSCHALE, který obsahuje vše potřebné a může si vzít co potřebuje jakoukoliv denní či noční hodinu.
Zcela určitě bych doporučil přes letní (pokud teploty půjdou přes 20 stupňů tak i nyní) období do krmné dávky standadně nasadil HORSAL ELEKTROLYTE v dávce 0,1 kg, pokud budou velká horka a velká invaze hmyzu tak až 0,2 kg denně.
Dobrý den.
Lněné semínko je dobré na jarní přechod, kdy ještě koně nejsou na pastvě. Když jsou ale už na opravdové pastvě, dostávají v čerstvé trávě optimální poměr 3 i 6 omega nenasycených mastných kyselin (a je to zadarmo :-))
Pokud jsou koně ustájeni boxově, má toto krmivo určitý význam, ale při pastvě je to nepodstatné.
Kašel může být jako jeden z příznaků alergie - pyl, hmyz.
Pohubnutí je předpokládám průvodní jev jeho reakce na hmyz, bude nejspíše psychického původu, kterou bohužel nemáte moc šanci korigovat výživou. Také je možné že pastva už byla tou dobou tak špatná, že hubl i z tohoto důvodu.
Doporučil bych spíše kombinaci ječmen+kukuřice (například v doplňkovém krmivu HORSAL W1) a k tomu je možné přidávat oves.
Přeji hezký den.
Děkuji za bleskovou odpověď!
A lněné semínko jako zdroj omega 3 nenasycených MK, které by měly pomoci eliminovat projevy letní vyrážky? Je tedy lepší zkusit najít jiný zdroj a semínko vyřadit úplně? Semínko jsme krmili při přelínávání na podzim a teď jsme ho zpět do KD zařadili a původně jsem ho vzhledem k obsahu výše zmíněných MK chtěla podávat i po přelínání.. Je to tedy spíš kontraproduktivní vzhledem k vysokému obsahu bílkovin?
Jinak mi loni také kašlal. Dle veterinářky možná počínající dušnost, ale poslechově téměř čistý. Od podzimu po změně ustájení celou zimu nezakašlal, kašel se objevil lehce během února, teď opět téměř bez kašle, ale zřejmě něco špatně bude :(
A poslední, jak jsem již psala, valach mi na konci léta hodně zhubl. V té době byla krmná dávka složená téměř výhradně z ječmene (plus troška soji a vit.doplňků + česnek). Myslíte, že dávka složená pouze z ovsa, sena a později pastvy (plus liz a elektrolyt) bude dostačující? Popřípadě co potom přidat, kdyby šel váhově dolů?
Ještě jednou mockrát děkuji!
Veronika
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.