Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý deń,
Velmi by som Vás chcela poprosiť o pomoc, pri krmení mojho tento rok 4 ročného valacha ( matka A1/1 otec hanoverak). Koník začína tento rok športovať. Už po obsadnutí a stiahnutí s pastvy sa u nás cast objavovala hnačka(prujem), vedšinou to je len pred zacatím stolice, kedy vylúži trochu vody, stolica je následovne v poriadku a potom zase na konci je vylucená voda. Bolo nám doporučené v jednej s predajní krmiv, že kôň má prekysličený organizmus, že má konzumovať vojtešku a řepné výlisky, koník tieto výlisky nechces konzumovať same,tak sa mu to miešalo so pšeničnými otrubami,,a cez zimu alievalo teplným čajom,( na chuť), možno chvýlu to bolo v poriadku, ale teraz sa o ako keby zase vracalo.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Niekedy sa mu stane, že má až doslovne ten koláč za sebou, ale to len pri nervozite na jazdiarni ( keď je nekludný), ale tie problémy s vodou pri stolici sú stále. Dostane sa do čoho?
Raňajky: 1 odmerka (1 kg) máčaných řepných výlisku s trochou pšeničných otrub na zahustenie (1/3 odmerky,inak by same výlisky nezožral) a miesto sena vojtešku
Obed: to iste len bez vojtežky
Večera: to iste čo ranajky, plus 1/4 odmerky kukurica, a vojtežka
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem veľmi pekne.
Predtým sme mali krmnú davku nasledovnú.
R: 1 odmerka pšeničné otruby (1kg), seno
O: 1 odmerka pšeničné otruby (1 kg)
V: 1 odmerka pšeničné otruby,1 odmerka ovos, 1 odmerka kukurica,seno
Takéto krmenie je tiež nevyhovujúce? Mi máme zmesku, čo sa týka ovsu,sú tam zamiešané nejaké minerály. Prečo by ste vylúčili otruby?
Ďakujem za odpoveď
Dobrý den.
To co popisujete, není klasický průjem. Ten se projevuje tak, že za koněm zůstává zelený koláč.
Dosti často se řidší stolice dostaví, když se kůň dostane do
Jakou krmnou dávku používáte nyní, komplentí složení a pokud možno v kilogramech?
To bych potřeboval vědět, abych mohl správně odpovědět.
Dobrý den.
Jak jsem vám již psal, hlavní důvod je jeho psychický stav. Až si zvykne tak by se měla struktura výkalů zlepšit. Stav, že při začátku kálení nejdříve vyjde trochu vody a na konci také je normální a souvisí s postupem tráveniny trávicím traktem. Až když kůň dokonale využije volnou vodu ve střevě, tak vyjdou jen koblížky. Ovlivňuje to zejména kvalita objemného krmiva (sena, pastvy) i psychický stav koně.
Krmiva, keré popisujete situaci ještě zhoršují.
Nastavte krmnou dávku na normální krmiva, z krmné dávky ihned vyřaďte vojtěšku, řepné řízky i pšeničné otruby.
Předpokládám, že máte k dispozici ječmen, oves z ohledem na jeho nervozitu zatím nepoužívejte. Pak by krmná dávka mohla vypadat takto:
seno - podle jeho potřeby 6-8 kg
ječmen - 1,5-3 kg podle pracovní zátěže
vitamínominerální doplněk například HORSAL EXKLUSIV nebo HORSAL Turfpower - 0,15 kg
případně je možné použít granulované doplňkové krmivo HORSAL W1 nebo HORSAL Sport
Dobrý den.
Určitě bych nekrmil pšeničné otruby, je to stejný odpad, jako například řepné řízky. U otrub je to ještě horší, protože jsou jen obalem z pšeničného zrna a pokud je třeba zaplesnivělé, tak v otrubách je koncentrace plísní ještě zvýšená.
Také je potřeba zohlednit, že mají naprosto otočený poměr vápník : fosfor, což může vést i k růstovým i trávicím problémům.
Kukuřici můžete použít, jak jsem psal tak oves bych raději nyní, kdy je pod zřejmým psychickým tlakem, nepoužíval.
Ještě jsem zapomněl na jednu možnost, jak vylepšit trávení vašeho valacha, je použití probiotika HORSAL PLUS - živé bakterie mléčného kvašení, které pomohou nastavit ve střevech rovnováhu a zlepšit trávení.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.