Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná směs

Autor: Radka Datum: 06.04.2014 17:04

 Dobrý den,,

ráda bych se zeptala,,potřebuji poradit ,jak správně sestavit krmnou dávku pro sveho 5 let starého Kinskeho valacha,Pracujeme 4-5 tydne(teren,jizdárna).Valašek je po matce arabce v krvi,proto,každá zmena v krmeni u něj vyvolává zmenu v chování,,(pod sedlem,kouká,,hledá bubáky).Zároven je mladý,zatím nedostavěný,potřebuji tedy i aby nabral na hmotnosti,Ve staji ,kde mam valacha ustajeneho,bohužel nejde přesne nadiktovat jak přesne kone krmit,,je to složitejsí,,proto jsem se rozhodla,,namíchat mu větši množstvi smesi,u ktere pak jen určím mirku na ráno a večer,,pro stájneho,,,po práci si krmim sama,,Poprosila bych tedy o radu,,jak spravne,,(na litry)namichat smes,,Valáškovi kupuji granule Energy relax(25 kg)pytel,,slad,kvet,oves,ječmen.Po praci přidavam ln,olej(seminko)suseny chleb,mrkev,Mirku bych uchovala na 2 litry jadra denne,,tedy 1 rano,1 večer,,Valach den pastva,večer box,(zima senáž,leto seno v boxe,)

Budu moc ráda za Vaši odpověd a timto dekuji

Diskuze v rámci dotazu

Radka Doležalová

 Zdravím,moc dekuji za rychlou odezvu,,oves valachovi nevadi,,doposud žádný problém,dostáva ho již 8 mes,co jej vlasním,,nikdy na nej špatne nereagoval,,3 dny zpet jsem zaradila práve Energy relax,plus 2 dc slad,kvetu,,na čež se jeho temperament projevil v plne sile,,,O Horsal jsem uvažovla ,a určitě do něj pujdu,,,V me staji je v cene oves a kukuřice,,kukuřici valach psychicky nedáva,proto,bych ráda využila ovsa,,zbytek krmeni jsou dalši finance navic,,,Dávku,kterou jste výše uvedl,,myslíte ráno,,i večer předpokládám,,,?moc dekuji za Váš čas

06.04.2014 22:06

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý večer.

Spíše by to mělo být tak, že problém dělá oves - avenin je složka, která koním "leze do hlavy". Pokud by jste zkusila spíše kukuřici, ale v poloviční dávce než oves, tak by to po psychické stránce mělo být lepší.
Nicméně každý kůň je jiný, tak je to potřeba ověřit v praxi.

Dávku jsem myslel na celý den, tedy ráno litr a večer litr z těchto dvou komponentů.

 

06.04.2014 22:12

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je vidět podle fotografie, že váš valach by mohl trochu přibrat.. Stejně tak je vidět, že je mladý a jak píšete potřebuje ještě dorůst.

Když se dívám na krmnou dávku, tak bych ji určitě upravil. Píšete, že je valach lekavější, proto bych zcela určitě vyřadil oves. Granule Energy´s Relax nejsou dobrým krmivem, pkud chcete aby valach přibral.

Navrhoval bych udělat denní krmnou dávku takto:

seno, pastva
ječmen 1 litr
HORSAL W1 1 litr
po práci můžete přidat mrkev, pár kousků chleba

Lněné semínko dávejte jen do přelínání, pak už nemá cenu.

Tato dávka je jednoduchá a bude fungovat dobře.

06.04.2014 21:59

Radka Doležalová

jěště jednou děkuji

s pozdravem Radka

06.04.2014 22:19
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní