Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den. mám valacha 30 let nejasného původu. Je celoročně volně na pastvě se stálým přístupem k senu. Donedávna byl v dobré kondici, ale teď během několika týdnů se mu ztrácí osvalení zadních končetin. Chuť k jídlu má, pase se, ale zřejmě nepřijímá seno nebo ve velmimalém množství.Pomohlo by, kdybych mu seno nařezala a přidala řepné řízky a pivovarské kvasnice? Děkuji za radu.
Dobrý den.
Obávám se, že pro vás nemám žádnou zázračnou radu. 30 let je již velmi vysoký věk podle plemene přepočteno na lidský věk 90-100 let. Každá zima je pro starší koně horší a horší. Je důležité také vědět, že kvalita trávení se u těchto koní výrazně zhoršuje a oni již nedokáží využít živiny z potravy tak jako před 5-10 lety.
Je dobré, že stále potravu přijímá a pase se. Až bude dostatek kvalitní pastvy, tak se jeho kondice postupně polepší.
Určitě bych mu nedoporučil dávat řepné řízky. Aby něco doopravdy zabralo a pomohlo, tak by bylo potřeba dát kvalitní zdroj bílkovin a energie. Proto bych bylo dobré přikrmovat extrahovaný sojový šrot v dávce 0,25-0,5 kg denně, případně ještě nějakou obilovinu oves nebo ječmen. Také (pokud nedáváte) koncentrovaný vitaminominerální doplněk, například HORSAL EXKLUSIV.
Každopádně je potřeba vzhledem k jeho věku počítat i s náhlým zhoršením zdravotního stavu, na které se nebude dát již reagovat.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.