Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa dvou kobylek

Autor: Barbora Datum: 08.04.2014 10:32

 Dobrý den,

mám dva dotazy. První se týká 15 let staré kobyly, teplokrevný typ (nejspíš ČT x A1/1). Přes zimu režim na noc v boxe, teď už se přechází na celodenní pobyt venku. Dlouhodoběji řešené problémy s váhou - dříve moc nechodila pod sedlo, hodně nabrala, teď už vypadá lépe, ale pořád potřebuje něco kilo shodit. Když nepracovala, dostávala jen seno (a samozřejmě sůl v boxe nebo na pastvině), později řízky + sladový květ, ale vypadala po tom, jako by měla na sobě samou vodu. Teď dostává denně litr máčeného ovsa, lněné semínko, ostropestřec. Pracuje tak 3 - 4x v týdnu, jednou jízdárna, zbytek terén (rozmanitý, kopce; cca hodina až dvě). Začíná pomalu vypadat lépe, ale začaly jí praskat kopyta (drobounké povrchové prasklinky, nejspíš tedy ze sucha). Chystám se pořídit biotin (nejspíš alavis). Jinak srst vypadá krásně, má drobné problémy s dýcháním (prašnost sena), proto se jí seno namáčí, v tom případě bez problémů. Ale nejsem si jistá úplným základem - tím ovsem. Vzhledem k tomu, že potřebuje zhubnout, nejraději bych ji nechala jen se senem a tím, co sní v zeleném, ale s tím ovsem má větší náboj, energii... 

Druhý dotaz je na druhou kobylku, téměř dvouletá arabka. Je víceméně ve spoluvlastnictví, kde zrovna v otázce výživy se moc nemůžeme shodnout. Příští rok, jako tříletá, má jít na výstavu; měla by samozřejmě vypadat jako hotový kůň... Momentálně samozřejmě nedělá nic, denní režim jako u starší kobylky, takže momentálně neustále venku. Malinko bříško, trochu propadlé kýty... Jinak vypadá naprosto v pořádku, živá, má pěknou srst, kopyta naprosto ok, je po zranění nohy. Teď dostává 2 l řízků, 1 l ječného šrotu, 0,5 l vojtěšky, O,5 l ovsa, lněné semínko.  Druhý majitel tedy samozřejmě chce, aby správně a adekvátně rostla, já se bojím, že toho dostává až moc a na druhou stranu nechci, aby rostla až moc rychle a následně nenastaly problémy s klouby. Ráda bych to seškrtala, nejspíš jen na šrot s vojtěškou. Nevím, jak ty řízky, ale nejsem zrovna jejich fanoušek (u starší kobylky mi nepřišly zrovna výborné), stejně jako oves u mladého koně... 

Vitamíny nedostávají obě dvě žádné (až na tu starší, ten biotin). Plus teď obě dostávají trochu kopřiv a česnek. 

Přidávám fotku starší kobylky, je to z února, tedy ještě nevylínaná, jinak vypadá obdobně. 

Za každou radu budu velmi vděčná,

S pozdravem

Barbora

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Víceméně jste si na odpověď přišla sama v třetí větě odspodu .

Starší kobylka:

Teď již bude pastva, takže ji klidně nechte na pastvě+ trochu sena, podle vydatností pastvy. Oves (nebo ječmen) přidávejte jen když bude moc unavená bez elánu cca 0,3-0,5 kg

Mladá arabka:

Naprosto s vámi souhlasím, to co má jako krmnou dávku je krmení pro 2 koně ve vytrvalostním sportu!
Rozhodně vyhodit řízky, vojtěšku, oves a nechat jen tu trochu ječmene. Už bude na pastvě a to jsou ty nejlepší živiny. Pokud by se začala pohybovat společně se svou starší kamarádkou, hned by zesílila a nasvalila.

Co je společné pro obě - nedostatek účinných látek, který se projevuje zejména v zimě, kdy jsou jen na seně. Proto praskají kopyta. Samotný biotin vám nepomůže, když ho přestanete dávat tak se to zase zhorší a navíc můžete rozhodit celý metabolismus makro a mikroprvků.
Vzhledem k tomu, že je máte obě ustájené pastevně, by bylo nejlepší použít kompletní vitamínovominerální doplněk ve formě lizu HORSAL LECKSCHALE. Obě si nalížou kolik aktuálně potřebují a dostanou všechny účinné látky ve správném poměru. Kopyta se zlepší během 2-3 měsíců.

 

08.04.2014 22:22
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní