Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Chondroprotektiva

Autor: Kateřina Datum: 10.04.2014 07:42

Dobrý den, měla bych na vás dotaz na používaní chondoprotektiv pro koně. Mám 4-letého valacha po operaci chipu. Veterinářka, která mi koně operovala mí do budoucna doporučila podávat koni chondroporotektiva, např. DONA, což je jen čistý glukosamin sulfát. Zajímalo by mě, zda existuje nějaká novější studie, která dokazuje orální vstřebatelnost této látky a tedy i následnou pomoc při udržování lepšího stavu kloubu. Ptám se proto, že se na trhu v dnešní době pohybuje spousta preparátů, které mají v sobě i kyselinu hyaluronovou, hydrolyzovaný kolagen, chondroitin sulfát a jiné. Mimo to existují ve formě prášků nebo sirupů, některé se aplikují přímo do kloubu nebo do žíly. Nekteří veterináři tvrdí, že oralní vstřebatelnost těchto látek je tak malá nebo vůbec žádná, že se to nevyplatí používat a lepší je aplikovat tyto látky do žíly nebo do kloubu. Zajímalo by mě tedy, zda se podávání prášků či sirupů vyplatí, či nikoliv a je to jen reklamní trik společností, které to vyrábějí. Za odpověď přede děkuji.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle dostupných a aktuálních studií, je to tak, že opravdu přímý vliv na zlepšení zdravotního stavu má podávání glukosaminu přímo na poškozené místo. Ideální je injekční podání do kloubu, šlachy, případně, pokud to není možné tak do krevního oběhu.

Aplikace přes trávicí trakt - v krmivu nemá přímý vliv. Většina surovin - kolagen, kyseliny hyaluronová apod. se rozloží a uplatní přímo v metabolismu koně. Mimo to například MSM působí jako přírodní analgetikum.
V lehčích případech onemocnění je to prospěšné, kůň se normálně pohybuje, necítí bolest a kloub nebo šlacha se rychleji uzdraví, protože se pohybuje normálně. V horších například chronických poškozeních snižujeme pouze bolestivost, ale zlepšení zdtavotního stavu nepřijde.
To je prokázáno ve více studiích, takže ano, do značné míry je to byzmys a marketing výrobnců.

Pokud potřebujete léčit, aplikujte injekčně, na peníze to vychází cca stejně a účinnost je prokázaná.

Přeji hezký den.

10.04.2014 21:47
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní