Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
Dobrý den.
Jezdím 3-letou dostihačku a nejsem pokročilý jezdec. Na tak mladé kobylce mě nechávají jezdit, protože je moc hodná :) Ale mám tu jeden problém. Když máme překlusávat zvýšené kavalety, kobylka mi vždy před tím nacválá a všechno mi to přeskáče. Ať zasednu jak chci, ať se zakloním, držím ji na otěži, vždy si prostě nacválá a já pak skáču na koně přede mnou, kteří to v pohodě překlušou. Mohl byste mi prosím poradit? Předem děkuji.
S pozdravem Kamila
Dobrý den,
Nerad bych zde psal o tom, co jistě dobře víte. Že kůň ve věku 3 let je velmi mladý na to, aby učil jezdce mírně pokročilého. Ale asi odpovím otázkou ? Jak se klisna chová, když najíždíte sníženou kavaletu nebo jen bariéru na zemi ? ...
.... každý kůň ke svému jezdci mluví a to především reakcemi na dané podněty. Každý mladý kůň se nejprve musí vyvážit sám, tedy nalézt vlastní težiště a po obsednutí pak nalézá težiště s "břemenem" na zádech ( s jezdcem ). Pokud jezdec najde své těžiště, bude i kůň vyvážený. Poté by mělo přijít nalézání nekonfliktní komunikace, u mladého koně pomáhají velmi dobře hlasové pomůcky. A až poté je vhodné začít s překonáváním nějakých překážek. Výše uvedené body mají příspět k lepšímu překonání čehokoliv, co kůň musí překročit či přeskočit, nehledě na výšce. V momentě, kdy totiž něco položíte před koně, soustředí se ideálně na tuto překážku. Bude přemýšlet, co s tím a jak tedy má pokládat nohy před a přes a za překážku. A v tomto bodě by jezdec měl prakticky jen přihlížet, nerušit a nestrhávat na sebe pozornost. Ze začátku bude většina mladých koní koukat a třeba vykazovat jistou dávku nedůvěry. Trénink by tedy měl být v principu postupnosti a opakování. Protože když byť je překážka překonána třikrát v klidu, stále ještě nemusí docházet k tzv. stabilizaci nýbrž
1. fáze generalizace, tedy seznamování,
2. poté koncetrace, o které jsem psal
3. a pak iniciace což je upevňování si pohybového stereotypu
4. a až po těchto třech fázích nastává uvedená stabilizace, tedy kůň již má zkušenosti a ví, co má dělat a také víc, co se od něj očekává.
Rád bych, aby jste si sama udělala jasno v tomto procesu. Pak jistě snadno pochopíte, proč koník utíká a přeskakuje kavaletu ve cvalu, a nepřeklusává. Něco bylo "forsírováno" v tréninku, urychlené. Můžete se třeba podivovat, co naděláme s jednou kavaletou, ale věk tři roky mluví za vše, byt může být neurotypem klisna klidná.
Také velmi záleží na nájezdové rychlosti na kavaletu. Zkuste tedy snížit velikost kavalety, nejlépe prostě jen několikrát kráčet přes bariéru na zemi, poté překlusat na obě ruce x krát v klidu a až poté mírně zvýšit. Přidávat postupně. Pokud se stane, že klisna zatáhne, prosím zkuste vydržet s nervama a nezasedávat a netahat zpet. To vše jen situaci zhoršuje. Pro koně je lepší, když v ten moment překoná kavaletu s klidnou hubou. Pak je ještě dobré najíždět samostatně, aby nespěchala za koňmi a nenajíždět dlouze rovně, nikoliv však z kruhu.
Tak že kavalety navyšovat pozvolna jak v dané výcvikové hodině, vždy pěkně krok a pak klus a to třeba dva týdny trpělivě. A také by jste měla ke koni sama hovořit tím, že jak třeba jednou či dvakrát přejde podle Vašich představ, skončit. Jit si někam na jízdárně zaklusat či zacválat a již se k danému cvičení nevracet ten den, nebo jen po dobrém překonání udělat pauzu a změnu a přijít později k opakování.
U koní jde vše pomalu a postupně. Kdo to pochopí, bude spokojen ;-)
S pozdravem
DT
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.