Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Narušená imunita, napadení parazity

Autor: Tereza Datum: 05.05.2014 18:58
Dobrý den, mám 12 letou kobylu již 2 rokem! co ji mám tak mě zhubla byla zvyklá seno mít neustále k dispozici a pastvu.. má mj po 3 přestěhovanou takže po každé jiná výživa! spíš ted nemá pastvu!je ustájen jiá ve venkovním boxe, jen na noc přez den je venkubehožel bez trávy! chodím pást cca každý den skoro 1h. (nedojídá seno) bohužel tady je kolikrát i sama ve výběhu což ji neprospívá protože byla zvykalá neustále být s konmy! pohubla ještě víc, tak jsem dělaly koprologiji a má parazity(hlísně).. to řeším s veterinářem. a potřebuji krmnou dávku pro ní aby nabrala a nasvalila se. má vylezlé žebra, a kohoutek a žádný zadek! zuby mám dělané minulý rok..kobyla je smutná je to vidět že nemůže bejt s konmy což ted měsíc nebyla když je začervená!... do zimy si ji budu brát domu, bude mít vedle sebe 1 koně se kterym bude pořád a ne odělování jako má tady! přemýšlela jsem jestli by bylo lepší dát ji zpátky kousek od nás co byla na pastevku ve stádě.aby se srovnala do zimy a pak si ji vzít domu!děkuji za odpověd s pozdravem Terka
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vidím, že už jsem vám krátce odpověděl po mailu, ale tady popisujete vaši situaci podrobněji.

Podle mých zkušeností je problém, tak jak správně píšete, v psychice vaší klisny. Změny ustájení a hlavně změny stáda jí nesedí, pobyt ve stádě by ji vyhovoval více.

Nicméně nasvalení není možné žádným zázračným krmivem dohnat, tady pomůže jen pravidelná práce - pohyb. Právě koně kteří mají k dispozici velkou pastvinu a stádo se nasvalí "sami", když putují pastvinou za krmivem.
Pro vás to bez pastvy znamená prvidelný denní pobyh 2-3 hodiny.

Nabrání zásabní hmoty - tuku, je možné pomocí krmiv dosáhnout, jen je třeba zvolit ty správné.

Navrhoval bych pro vás tuto denní krmnou dávku:

varianta 1:

seno 6-8 kg
HORSAL W1 1-1,5 kg
sojový extrahovaný šrot 0,5 kg

varianta 2:

seno 6-8 kg
HORSAL W3 2-2,5 kg

Pokud by jste si vybrala variantu 1, tak sojový šrot krmit cca 3 měsíce (podobně jako HORSAL W3) potom by se měla kondice již upravit a přejdete na variantu 1, ale bez soji.

 

08.05.2014 19:44
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní