Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmná dávka

Autor: Kristýna Datum: 23.05.2014 00:02

Dobrý den, mám 6-letou klisnu CT, tlačivější, v parkuru stupen ZL, v tréninku, ale kvuli skoly má polovinu týdne intenzivní a polovinu volnější. V minulosti měla problém se zácpovýma kolikama. Nyní krmíme:
ráno: 1 odměrka oves, seno
poledne: 2 oděrky oves
večer: 1,5 oves + 1 odměrka mussli Spillers instant energy + lněné semínko, senáž

Oves je mačkaný. Kobyla by také mohla trochu přibrat, hubená ale není. Mohl by jste mi, prosím poradit s krmnou dávkou? Nevím, jestli dávka ovsa není vysoká a bojím se, abych ji neschvátila třeba. Potřebovala bych, aby trochu nabrala a zesílila a aby měla dost energie, vzhledem k tomu, že je tlačivější. Klidně přejdu na statkové krmiva a sama si namíchám nebo na granule či jiné mussli.

Předem děkuj za odpověď.

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud vaše klisna nemá problém s ovsem - neleze ji příliš do hlavy, tak bez problémů dodržujte stávající dávku.
Nicméně pokud se vám zdá její kondice slabší, chtělo by to použít koncentrovanější krmivo (krmivo Spillers, které uvádíte není zrovna energetické) - například kukuřici. Nebo je také možné použít doplňové granulované krmivo, kde je kukuřice obsažena. Mohu doporučit pro váš případ HORSAl W1, případně HORSAL W2. Aby mělo smysl takovéto krmivo používat, je potřeba krmit minimálně 1 kg denně (což je odhadují protože něznám velikost vaší odměrky, tak 1,5 odměrky po 3/4 litru).

Další připomínku mám krmení senáže. Je dobré mít krmnou dávku stabilní - ráno i večer, takže by bylo dobré krmit seno i senáž obě krmení. Vytváří to stabulitu v trávicím traktu a pomůže upravit kondici klisny.

Pro další dotazy jsem vá k dispozici.

24.05.2014 23:44
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní