Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kŕmna dávka

Autor: Barbora Datum: 01.06.2014 09:45

 Dobrý deň. 

Chcela by som sa s vami poradiť ohľadom dennej kŕmnej dávky pre moju kobylku. 

Má 10 rokov, slovenská teplokrvníčka, vysoká 165cm. 

V minulosti s ňou skákali 130-140cm,  no pred rokom som ju kúpila a skačem s ňou zatiaľ 100-110 cm. 

Má problémy so zadnými nohami. Veterinár povedal že je to z  preťaženia v minulosti. Má ich zhrubnuté ale nebolia ju. Keď pokráča vo výbehu, dosť jej  odpuchnu, no aj tak ostávajú hrubšie. Veterinár tiež povedal že by sa opuchom dalo predísť obmedzením kŕmenia jačmeňom a granule by mohla lepšie znášať. 

Momentálne je kŕmena : ráno- pol odmerky ovsa a pol jačmeňa 

Obed-pol ovsa, pol jačmeňa

Večera - celý ovos, pol jačmeňa, vitamíny nutrihorse

Má dostatok sena, podstielka sú piliny, do výbehu chodí denne na 5 hodín, má dobrú váhu. 

Jazdim s ňou 3x, 1x skokový tréning, 1x vychádzka, 1x lonžovanie a jeden deň má voľný. 

Je troška živšia, občas sa zlakne, no je dobre ovladateľna. Keď som ubrala ovos, nemala energiu na prácu. 

V stajni máme k dispozícii granule vkdrcman -hobby. 

Prosím, poradili by ste mi ako ju vhodnejšie kŕmiť? 

Ďakujem za váš čas a odpoveď. 

S pozdravom Mazúrová. 

Diskuze v rámci dotazu

Barbora Mazurova

 Ďakujem za vašu odpoveď. 

S pohybom vo výbehu s vami súhlasím, no u nás v stajni není možnosť aby boli kone celý deň vonku. Ale budem sa snažiť aby tam bola čo najdlhšie. 

Na internete som na porovnanie  hľadala zloženie krmív horsal, no nenašla som obsah bielkovín . Aké množstvo môže obsahovať denná kŕmna dávka? 

01.06.2014 23:28

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Otoky nohou bývají způsobeny přebytkem bílkovin a nedostatkem pohybu. Pokub by vaše klisna byla v režimu 24/7 zcela jistě by jste tyto problémy neviděla. Bohužel těch cca 20 hodin stání v boxu není v tomto případě dobrý.

Bylo by potřeba do krmné dávky zařadit energetické krmivo s nízkým obsahem bílkovin - pro tyto účely by byla ideální kukuřice, nebo granulované krmivo, které obsahuje miminum bílkovin a maximum energie. Mohl bych doporučit třeba HORSAL Sport, nebo HORSAL W2, v kombinaci s ovsem. Dávka by mohla být 2 odměrky ovsa + 1 odměrka krmiva HORSAL

VK Drcman není dobrým doplňkem pro váš případ, obsah bílkovin je velmi vysoký, bylo by to ještě horší.

Přeji hezký den.

01.06.2014 21:26

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Zkuste to skutečně co nejdéle ji nechat na vzduchu. Nevím jak velký je výběh a jestli se v něm pohybuje, nebo jen stojí.

Obsah bílkovin je u našich krmiv uveden, vyjadřuje se hodnotou NL, do mé odpovědi jsem dal odkaz, když kliknete na nátev krmiv tak by se vám mělo otevřít nové okno přímo s informacemi ke krmivům. Pokud ne, tak je najdete přímo na eshop.schaumann.cz 

Celkové množství bílkovin nebo NL, je dáno podle velikosti, stáří, pracovního výkonu a plemene koně a existují na to různé normy. Nicméně koně většinou nečtou krmné dávky ani normy :-) takže projev krmné dávky na koně je nutné vždy posuzovat jednotlivě podle každého koně. U vaší klisny je patrné, že má problémy s přebytkem NL (bílkovin), proto se musíme snažit jejich množství snížit. Píšu snížit, protože není možné počítat s tím, že bychom obsah NL razantně ubrali. Každé krmivo obsahuje obě složky - energii i NL, jde jen o to vybrat takové, které budou pro váš případ vhodnější.

U dospělého koně ať sestavíte krmnou dávku se sebelepším úmyslem snížit NL, budete vždy v mírném přebytku. S tím se koně umí vypořádat, jde jen o to aby to nebylo moc a to už je na doladění.

02.06.2014 09:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní