Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl.
Hezký den,
koukala jsem na Váš kurz o lonžování. Velmi se mi líbil, jen mám několik otázek k němu :) . Myslím, že 17. lekci "obsedáte"; po jezdci chcete aby ze sedla působil jako chambon (aby si hrál rukou?). Co to prosím znamená? Z mnoha rádoby stájí má pod pojmen "hraní si" uloženo tahání pravá levá otěž (celou rukou, loket je za úrovni zad). Když si chci uvolnit (již přiježděného koně), tak jakoby pěstí mačkám citrón (otěž se vytahuje max. v rámci 2cm) - je toto co myslíte vy?
Jak učíte mladé koníky na holeň, používáte naučené hlasové pomůcky a zároveň pobízíte? S tím, že postupně je víc holeně (a sedu) a méně hlasových pomůcek?
Dále jaké pobídky na dvou lonžích používáte při couvání? Lze pomocí dvou lonží dělat stranové pohyby (dovnitř plec, záď...tedy u pokročilejšího koníka, ne mladého? S případným zarámovaním vyvazovací otěží?
Budu moc ráda za zodpovězení otázek, děkuji :)
S pozdravem Eva Faltejsková
Dobry den, pojem hrani vpodstate znamena pro kone srozumitelny cosi rikajici kontakt s mysli kone prostřednictvím huby. Predstavte si, ze mate v ustech udidlo a někdo Vam prostřednictvím tohoto hodla něco sdelit, tak aby to bylo dokonce i prijemne..... Tezko se toto vysvětluje, praktikum je dulezitejsi. Každý kun disponuje materskym jazykem, coz je pohyb. Nejprve se naucim "mluvit" jeho mateřštinou, az se v tomto jazyce snadno domluvime, pak kone ucim prvnímu cizimu jazyku, coz jsou zvuky, tedy hlas. Jakmile zvlada obsojne tento jazyk, pak prikrocim k druhemu cizimu jazyku, coz je pohyb mého tela na tele kone, rikame tomu sed. Vždy vychazim z toho, co jiz umi. Napr. když poprvé sednu na remontu, pouziji k ovladani pouze prvního cizího jazyku, az toto pochopi, pak tesne před hlasovzm pokynem pouziji sedovy pokyn, velmi rychle pochopi a první cizi jazyk se postupne vytraci, ale vždy je v zaloze... Na dvojite lonzi můžete s konem provádět vpodstate cokoli, ale kun do ni musí dozrat, ale především lonzer. Pokud jsme u couvani, pak urcite hlas doplneny citlivou otezi. Bez tzv. vyvazovani nemá kvalitni lonzovani smysl, ovšem jen spravnym postupem se casem všech pomucek zbavite.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.