Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

športové kone

Autor: Natália Datum: 14.06.2014 17:09

 Dobrý deň mohli by sme mi prosím zodpovedať na otázku Aké sú zásadné rozdiely vo výžive záprahových koní a športových jazdeckých koní? Teda v čom sú špecifiká, prípadne v čom je výživa rovnaká. Hlavne ako je to s dávkami jadrových a suchých objemových krmív, či je možné podaváť aj šťavnaté zelené krmivá a pod. Predom ďakujem.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

V principu se výživa těchto koní nijak zásadně neliší. Všichni tito koně vykonávají svalovou práci. Jde jen o to jak intenzivní.

Ideální je, když to porovnávám například na úrovni Podkovy (je jedno jestli bronzové nebo zlaté), aby i zápřahoví koně byli přiježďování pod sedlem pro maximální ohebnost, zkrácení, poslušnost.

Zelená krmiva jsou naopak přirozenou součástí krmné dávky koní, samozřejmě mimo zimní období. Pokud koně mají možnost volné a kvalitní pastvy, tak je to spojeno s jejich pohybem a příjmem kvalitního krmiva. Pokud je kůň ne výběhu s již spasenou trávou je to jen přítomnost na čerstvém vzduchu, ale bez krmiva.
Je možné také koním nasekat čerstvou tráva a předložit, je potřeab ale dbát na čerstvost, nazapaření atd.

Konkrétní krmné dávky bychom mohli řešit při konkrétní situaci.

Přeji hezký den.

15.06.2014 17:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní