Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení A1/1

Autor: Lenka Datum: 08.07.2014 12:40

 Dobrý den , potřebovala bych poradit s krmnou dávkou pro svého plnokrevníka. Sportuje, jezdí všestrannost a parkury, občas drezury, 11 let, pošetřený. Dostává 4 litry šrotovaného ječmene denně. Včera u nás byl pan Vítek a doporučil mu změnit krmnou dávku. Kůj není hubený, ale nedaří se ho osvalit na zádi. Dostával vojtěškové granule a cukrovarské řízky, ale nezabíralo to a po čase mu to přestalo chutnat. Doporučil vysadit nebo částečně omezit ječmen a přidat víc bílkovin v podobě např. rýžových otrub nebo musli. Napadl mě ještě sladový květ. Mohl byste doporučit nějakou krmnou dávku? (na fotce je patrné špatné osvalení zádě) Děkuji 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Určitě bych krmnou dávku upravil. Jen trochu jinak.

Pro vaše sportovní zatížení a plemeno je lepší volit kombinaci ječmen+kukuřice  (pomalejší energie). Tedy omezit dávku ječmene a doplnit kukuřicí, zpočátku může být 1/2 na 1/2.
Druhá část krmné dávky neodpovídá potřebám vašeho koně - ani vojtěškové úšušky a už vůbec cukrovarské řízky - nejsou správná krmiva pro vašeho koně. Jak píšete, časem už nebyl ochoten tato krmiva přijímat. Řízky zabírají zbytečně místo v trávicím traktu pro krmiva která jsou koncentrovanější a přináší koni více užitku.

Nepodporučoval bych müsli, jen vyhodíte hodně peněz, za zhruba stejná krmiva, které máte nyní. Je to jen líbivá obchodní politika zaměřená spíše na majitele (co se jim líbí a voní) než na "konečné uživatele" (těm je to jedno).

Krmná dávka která by vám měla pomoci by mohl vypadat takto:

seno, pastva
1-2 kg ječmen
1-2 kg kukuřice
0,2 kg HORSAL TURFPOWER

nebo

seno, pastva
3-4 kg HORSAL Sport

Dávku jádra budete muset doladit podle rekace vašeho koně.
Ještě bych doporučil, pokud se vám nebude dařit do měsíce viditelně zlepšit nasvalení zádě, krmit na omezenou dobu - maximálně 2 měsíce 0,3 kg extrahovaného sojového šrotu, jako speicální dotace čisté bílkoviny. Je to ale jen poslední řešení, pkud by se to standardní krmnou dávkou a pravidelnou prací nedařilo polepšit.

Přeji hezký den.

08.07.2014 16:58
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní