Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa

Autor: Katarína Datum: 08.07.2014 20:46

 Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom výživy 7 ročnej kobyly furiosa (50%-A1/1). Mám dva problémy, s ktorými by som chcela poradiť. Do nedávna sa v stajni kŕmilo ovsom. Tak jej ranná davka bola cca do pol takeho klasického stredného vedra ovsa a večerná tiež do pol kýbla ovsa+1 a pol odmerky repných rezkov+1 odemrka granulí VK DRCMAN SuperWest a nemali sme žiadne problémy. Lenže teraz sa kŕmi jačmeňom a tak dostávala namiesto ovsa aj ráno aj večer 2 odmerky objemu 1L. Všetko bolo v poriadku ale po nejakých dvoch týždňoch jej pred pár dňami opuchly spenkové kĺby na zadných nohách. Kobyla chodí každý deň do výbehu minimálne na 4+ hodiny. Pracuje ako športový kôň (tréningy, skákanie, terény, preteky). Po jazdení jej opuch zmyzol. Potrebujem o radu či jej treba dávať menej jadra(jačmeň), viac výbehu...Potom by som ďalej potrebovala poradiť s tým, že táto kobyla je dosť ťažko živiteľná a má problém pribrať. Má aj problém s osvalením chrbta a zadku( kaprí chrbát). Chcem sa spýtať či jej mám nejako upraviť stravu, granule, vitamíny a pod. A ďalej sa bojím, že ak jej znížim obsah jadra tak, že schudne ešte viac. Ďakujem a prosím za pomoc :) 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle fotografie je skutečně vidět, že je hůře krmitelná.
Nevím jak dlouho je v takovémto stavu, ale obávám se, že do určité mítry na to měla vliv i minulá krmná dávka. Dávka jádra byla extrémně vysoká. Podle vámi popisované zátěže je na den vědro ovsa velmi mnoho. K tomu cukrovarské řízky, které nic nepřináší, dále malé množství krmiva Super West, které bohužel má velmi nízkou koncentraci živin.

Celkový přísun živin relativně malý, ve velké dávce jádra dosti často vede ke spirálovému efektu. Čím více jádra dáváte, tím více se zrychluje metabolismus - zhoršuje se efektivita trávení a využití živin. Nastává zhoršení kondice, někdy přichází také průjem, nebo jen řidší konzistence výkalů.

Rešením je použití koncentrovaného krmiva, bez zbytečných balastních složek (řízky, úsušky, otruby apod.) v množství, které odpovídá pracovnímu zatížení. Vaše klisna vám sama ukáže, jaké množství je pro ni správné - kondice, reakce pod sedlem.

Reakce na ječmen je častá pro koně, kteří jsou ustájení boxově. Kůň se potřebuje hýbat celých 24 hodin. Pomalu, ale stále. Pak mu nedělá ječmen žádný problém - vyšší dávka bílkovin se otoky neprojeví. Pokud ale stiojí většinu z 24 hodin v boxe bez možnosti volného pohybu, tak se stane, že ho najde te s oteklými nohami. Po krátkém rozhýbání otok zmizí, ale druh den je tam opět.

Když nemůžete dát svému koni ustájení 24/7, pak je potřeba s ječmenem pracovat opatrněji.

Hlavně musíme zajistit dostatek dobrého sena, případně pastvy, to je nejdůležitější část krmné dávky!

Nastavil bych krmnou dávku zpět na oves, ale v denní dávce 2-2,5 kg. K tomu kvalitní doplněk účinných látek např. HORSAL EXKLUSIV
Druhou alternatovou je použít kvalitní doplňkové krmivo například HORSAL W1, nebo HORSAL Sport. Obě krmiva mají vysokou koncetraci základních živin (hlavně energie) a také dostatek účinných látek (vitamíny, stopové prvky i v orgranické vazbě) v dávce 1-2 kg.

Dávku jádra musíte nastavit postupně a zvyšovat také postupně a sledovat reakci vaší klisny.

10.07.2014 22:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní