Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

11 letý valach, ježdění po několikeleté pauze

Autor: Jana Datum: 09.07.2014 14:53

 Dobrý den,

Nevěděla jsem, kam přesně dotaz zařadit, tak to zkusím sem.

Mám již 11 letého valáška. Mám ho od 4 let a sama jsem si ho obsedla za pomoci kamaráda. Díky pár lidem sjem začala oživovat svůj jezdecký styl a nyní se stále pokouším dostat dále. Mám výborné podmínky pro rozvoj na plemenném hřebci Dantes, který vynikal v drezuře. Na něm se učím dále a dále a snažím se nyní přijezdit svého valacha. Je to kříženec huculo/fjord x wpb a letos, po 3 leté pauze, s ním zase začínám pracovat.

Dost si tam "rostl" jako dříví v lese a sposutu věcí se změnilo. Momentálně se ho tedy snažím zase přijezdit a díky dvěma známým, které mě trénují, se snažím posouvat dál. Problém ovšem nastává, jakmile se s ním snažím najet byť na malou překážku. Neskutečně se rozřádí a byl schopný mi i vytrhnout ruku. (Pozn. máme zatím jen jednu překážku, ale pracuje se na dalších). Pospíchá normálně i v kroku, klusu na jízdárně, ale při nájezdu na překážku se úplně utrhne. Máme problém i s normálním cvalem po jízdárně. Strašně se rozletí a nelze s ním nic moc dělat. Jak dosáhnout uklidnění celkového na jízdárně a donutit tak koníka, aby pořád reagoval správně na pobídky?
Ještě by mě zajímalo. lze s koněm menším než 148cm na zkoušky normálně pro velké koně? Chci si udělat licenci a on je mou jedinou mžoností. Nechci určitě psopíchat, pracuji s ním úplně od začátku i na lonži, na vyjížďce zkouším intervalové tréninky. Nemá ani kondičku, takže zkoušky plánuji nedjříve příští rok.

 

Moc děkuji, kdybyste potřeboval něco více vědět, ráda ještě doplním informace.

 

Děkuji!

Diskuze v rámci dotazu

Jana Jeníčková

 Dobrý den, 

Video mi hodně napovědělo, děkuji.

Jinak pokusím se naši práci také natočit. Myslím si, že na překážku se spíš "hrne" z nadšení, či jak to vyjádřit.

Jeho otec i matka perfektně skáčou, skákali. Otcem je Waddenhoek's Colin. Mohu i dát k dispozici naší fotku ze skákaní. Dříve na překážky takto nespěchal.

Ještě bych se zeptala, při cvalu mi přijde,  že "krouhá" rohy a vůbec oblouky. Je to zřejmě nejspíš z důvodu nedostatečného podsazení a k tomu tedy pracovní cval vhodný na jízdárnu nemá taktéž. Co s tím?  Zkoušela jsem přestavit ven v obloucích, nicméně to kdo ví jak nepomohlo.

Děkuji!

11.07.2014 18:48

Jana Jeníčková

Omlouvám se, nejde mi vložit odkaz, tak takhle..

http://wiky03.rajce.idnes.cz/Wiky_predchozi_roky/#elahop.jpg

11.07.2014 18:53

Ing. Daniel Toušek

 Dobry den, jestli se Vam podari natocit video, pak bude snadnejsi vubec prvotne posoudit, kde muze byt problem.

Dekuji

Tousek 

16.07.2014 18:59

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

podle toho co píšete, je na místě si uvědomit, že toto plemeno není zcela stvořené ke skákání (parkurový sport) a ten projev může být trochu rozpačitý. Ale nerad bych byl pochopen, že to je špatně. Naopak. Pouze by asi každý jezdec měl přistupovat ke svému koni s přihlédnutím k plemenným i exterierovým dispozicím. Jinak s pony zcela jistě můžete ke zkouškám. V dokumentu ČJF je to uvedeno takto: 

  • velký kůň či pony schopný tuto zkoušku absolvovat 

Nicméně asi se schodneme, že pokud v čemkoliv koník vykazuje stres či nepohodu, což může být ztráta kontroly jezdce nad koněm, je dobré začít koně v daném projevu uklidňovat, nicméně nedostávat se do konfliktu. Než budete chtít cokoliv najíždět s cílem skákat, měl by logicky kůň být v jádru ovladatelný. A již jsme u jednoduchého přiježďování. Každému, kdo má zpěchavého koně doporučuji práci na kruhu. Až budete jezdit na kruhu ve všech chodech zcela v klidu, pak do kruhu vložíte jednu bariéru, poté třeba dvě tři na IN OUT a tu prostřední poté začnete i lehce zvedat. Až bude koník na kruhu v klidu, můžete zkusit najíždět tuto základní "gymnastiku" na rovině v klusu a později i ve cvalu. Vzdálenosti jsou cca 3m, u ponyho bych volil spíš 2.8 / 2,6m.

Jinak zkuste se inspirovat videom práce s temperamentním koněm a sama se nechte s koněm natočit na video.

https://www.youtube.com/watch?v=WI-IdiX1Fqc

V každém případě si nejsem zcela jist, zda došlo k vyčerpání odpovědi na Váš dotaz. Občas i přes odpověď se ukáže, že má každý jiný přístup a názor. Toto je pouze doporučení, aby jste vnímala svého koně a respektovala jeho dosavadní (ne)zkušenost. 

S pozdravem 

Daniel Toušek 

 

09.07.2014 18:35
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní