Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Chybejici horcik

Autor: Ida Datum: 17.07.2014 21:45

 Dobry den, jsem majitelem 7 letech CT. Nechala jsem mu v minulem tydnu delat krevni rozbor a dle vysledku ma nizkou hladinu horciku. Mohla bych vas pozadat o radu, jak nejlepe konikovi chybejici horcik doplnit? Pokud by bylo potreba, mohu i poskytnout krevni rozbor s uvedenymi hodnotami. 

Dekuji za pomoc

 

ida Veit

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Omlouvám se za zpoždění v mé odpovědi.

Jediná hodnota v tomto případě nížší hladina hořčíku nemusí být pravá příčina problému, který má možná váš kůň. Existují souvislosti mezi jednotlivámi mikro a makroprvky. Zvýšení hodnoty jednoho z nich může zlepšit nebo naopak zhoršit využití dalších účinných látek.

Abych mohl správně doporučit podání toho či onoho prvku, raději bych viděl vámi uváděný rozbor, můžete mi ho tedy poslat?

Děkuji 

22.07.2014 10:55

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Bohužel mi žádný rozbor nedorazil, zkuste ho připojit do dalšího komentáře zde v poradně, nebo poslat na emil dusan.korinek@schaumann.cz

 

Děkuji

28.07.2014 10:26

Ida Veit

 Dobre rano, nas kun je ustajeny na noc v boxe, rano chodi do kolotoce a pote do vybehu. Pod sedlo chodi cca 5x tydne, z toho jsou 3x trenink, drezura, parkur, jednou tydne lonz a prace ze zeme , a 3x tydne prochazka do lesa, spise relax. Zbytek dne konik travi v prostornem vybehu.  1x tydne ma konik volno, jde jen do kolotoce.

Cca pred mesicem jsme konika stehovali do nove staje a to prave z duvodu nevhodneho ustajeni v miňulych stajich. Nebylo tam kvalitni krmeni, mnoho prachu a plisni. Kun nam tam zacal kaslat a mel zvysenou alergickou reakci dle zakladniho rozboru krve. Proto jsme hledali nove staje a po mesici noveho ustajeni jsem nechala znovu delat krevni rozbor, to je ten, co jsem posilala. Muze byt zatez jater vyvolana tedy puvodnim ustajenim? A za jak dlouho by se eventuelne mohla projevit zmena, vzhledem k novym podminkam ustajeni?

 

Co se tyce krmne davky: rano dostava 1 odmerku jecneho srotu, vecer 1,5 odmerky. Po praci dostava musli, ktere jsou doplnene o vitaminy, vitamin C, dale horcik a vyziva na kopyta. K tomu je pres den na pastve a vse je rano i vecer doplneno senem. Co bych mohla zmenit ci davat jinak? 

V boxe ma umistenou sul, ale moc ji nevyuziva. 

 

Dekuji za Vasi pomoc a preji pekny den

Ida Veit

29.07.2014 10:11

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za podrobnosti. Je to jasnější.

Pohybu má váš kůň dostatek.

Jaterní zátěž se vám táhne z minulého ustájení a bude ještě nějakou dobu patrná. Nicméně pomocí kůry ostropestřce minimálně 14 dnů, by se mělo vše porovnat.

Nevím jaké müsli používáte a jeslti je C a hořčík a výživa na kopyta již v müsli, nebo to dáváte ještě k tomu?
Je lepší použít kvalitní doplňky, kde je vše v jednom, než dávkovat jednolivé součásti výživového spektra. Je dost důležité, aby spolu byly ve správné poměru a množství.

Proto bych raději než müsli použil "obyčejnou" granulovanou směs s vyššími obsahy účinných, tak aby jste nemusela nic dosypávat, dodávat.
Ječmen je v pořádku, pokud mu do rána neotékají nohy, tak ho můžete používat i nadále.

Dávku musíte nastavit tak, aby reakce vašeho koně byla dobrá, nebyl moc "do skoku" ani příliš unavený po práci. To se dá nastavit množstvím jadrné části krmné dávky.

Seno (pastva) je nejdůležitější částí krmné dávky, mělo by být bez plísní, prachu v koňské zralosti (takzvané koňské seno je ze starší odvektlé trávy s dostatkem vlákniny a mešním obsahem bílkovin).

29.07.2014 10:29

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Zátěž jater může vyvolávat více příčin.
Může to být metabolická záležitost - krmiva se špatnou hygienickou kvalitou - zaplísněná, plná prachu, žluklá atd.
Dalším zdrojem může být psychická zátěž - ustájení, ošetřování, málo pohybu, moc pohybu atd. Nicméně nadměrný pohyb by to být neměl, to by musely být zvýšené hladiny CK a AST.
 
Za vašeho původního pospisu nevím, jak je váš koník ustájen v jakém režimu, jako má krmnou dávku. ani jakou práci s ním děláte.
 
Můžete mi tyto podstatné informace ještě poslat? Potom můžeme řešit celý dotaz komplexněji.
 
Ještě k tomu minerálnímu doplňku. Pokud s koněm děláte nějakou práci, není jen na "koukání" s dostatkem pastvy a vlastního pohybu, je potřeba mu doplnit zvýšenou potřebu účinných látek. Je možné použít doplněk do jádra, nebo např. granulovanou krmnou směs, kde je již obsaženo, nebo použít komplexní liz, kde jsou všechny účinné látky (vitamíny, stopové prvky, makroprvky) ne jen sůl.
 
 

29.07.2014 09:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní