V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Z položeného dotazu je težké odpovědět konkrétně, ale pokusím se alespoň obecně a možná se nemusím přesně trefit do problému daného koně. Vše je samozřejmě individuální, ale principy a zasady přístupu k mladému koni většinou fungují pro všechny.
Již několikrát jsem odpovídal na dotaz týkající se mladých koní. Poslední dotaz se týkal věku, od kdy je vhodné začínat remontní výcvik a jak dlouho trvá. Je vždy lépe začínat později než brzy a opakuji, že se jedná především o vývoj fyzický a mentalní, na který je vhodné počkat. Tedy 2 letý kůň je stále ještě fyzicky nepřipraven pro každodenní váhu jezdce, sám totiž hledá svoji rovnováhu a mentálně stále ještě výrazně dospívá. To výrazné mentální vyspívání se může projevit tím, že se po různě dlouhých obdobích projevuje kůň odlišně. Mám zde takovou škálu koní, od odstávčat přes dvouleté po tři roky až 7 let. A ti sedmiletí jsou stále ještě mladí koně !
Jistě se pokuste vyvarovat těmto nemilým konfliktům a doporučuji přejít na meně práce pod sedlem a přidat práci na lonži. Dále začněte se více věnovat, zatím, chodům jako je krok a klus a cválání vynechte, aby jste jen později postupně přidávala. Dříve než začnete jezdit cvalovou práci venku, věnujte se základní jízdárenské průpravě a to s cílem zvýšit nenásilnou komunikaci s koněm a tím zvýšit i kontrolu. Až bude koník relativně dobře ovladatelný na jízdárně, avšak ne doslova na obdélníku, spiše na prostorné ohraničené jízdárně, bude nezbrkle přijímat pobídky do zvýšeného ruchu a přechody z kroku do klusu a naopak, klusu do cvalu ... lze tuto ovladatelnost využít i při cvalových a kondičních aktivitách v přírodě. Zdůraznuji, že jízdárenská činnost s mladým koněm je defacto většinou pouze na rovných liniiích jako je dlouhá a krátká stěna a diagonály. Později lze jezdit i velký kruh.
Longeování a volný pohyb ve výběhu, práce v terénu na nerovnostech koně vyvažuje a osvaluje (krok/klus). Je zcela možné, že Vaši kobylku při jejím věku a s ním spojené mladostvé bujnosti jenoduše bolí ještě tak dost nevypracované svaly. A to nelze urychlovat. Každý věk má své růstové fáze, které lze podpořit nebo totálně zrušit.
Pokud by bylo na mě, zůstal bych pouze u pravidelného longeování (2 - 3x týdně) v klusu a dostatečný pohyb ve výběhu a to vše podořené kvalitní krmnou dávkou. Obrazně řečeno učte se od koní, ty Vám sami řeknou, co potřebují a jak moc !
Přeji mnoho úspěchu a trpělivosti. A diskusi lze samozřejmě rozvíjet dál bližšími infomacemi. Rovněž každá rada může být neefektivní, když třeba neni k dispozici jízdárna, nicméně i v příordě lze kvalitně pracovat na "jízdárenských" prvcích.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.