Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Mladý hřebec

Autor: Vendula Datum: 23.07.2014 08:21

 Dobrý den, je to asi 14 dní co jsme si přivezli mladého (2roky a 3měsíce) hřebečka teplokrevného typu. V původní stáji dostával hrníček řepných řízků a hrníček ovsa. My jsme postupně dávku řepných řízků navýšili na 250ml ráno i večer a místo hrníčku ovsa dáváme 200ml ječmene, taktéž ráno i večer. Momentálně bych mu do KD chtěla přidat vojtěškové granule a ještě upravit nějak množství těch řízků, ale nevím jaké množství čeho. Koník je na noc box, přes den pastva, má dvakrát denně seno a dvakrát denně výše zmíněné "jádro". Přikládám fotografii koníka, ačkoliv z ní toho asi moc patrné nebude. KVH 149cm a ještě je přestavěný. Co se týče práce, ještě nic nedělá, kromě nějakého toho pohybu po výběhu a půl hodinky přirozené komunikace obden.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle fotografie sice nevidím úplně přesně kondici vašeho hřebečka, nicméně vypadá velmi dobře.

Co je důležíté, že i pastva je na fotce velmi pěkná. Pokud máte dostatek takovéto pastvy je vyhráno. To je to nejlepší co může pro každého koně být.

Příkrm jádrem není úplně ideální variantou odchovu. Nejlepší je, tak jsem již naznačil dostatek kvalitní pastvy, seno a lehký příkrm jádra, pokud je již pastva slabší, nebo naní nemůže být 24 hodin.

Rozhodně nepřidávajte vojtěškové granule, bylo by to příliš vysoké množství bílkoviny a následkem by mohly být růstové problémy. Cukrovarské řízky jsou zbytečnou součástí dávky, nic mu nepřinesou, jen máte pocit že mu dáváte velké množství "jídla".
Bude úplně stačit dávka ječmene do 0,5 kg denně. Až by pastva stárla, tak můžete přidat do 1 kg denně. Je potřeba se řídit podle jeho kondice a temperamentu.
Je rozhodně lepší krmit méně než překrmovat!

Také je důležité doplnit účinné látky (vitamíny, stopové prvky, makroprvky), nemám na mysli solný liz, to je jen sůl, která vcelku nic nepřináší. Dobré pro pastvení odchov použít HORSAL LECKSCHALE - kompletní vitamínovominerální doplněk, který si může nalízat neprosto podle své aktuální potřeby a vy nemusíte řešit dávkování.

Přeji hezký den.

25.07.2014 18:39
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní