Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, vlastním 10ti letého valacha A1/1 vážícího 630kg kterého bych rád uplatnil v Hobby parkuru. U původní majitelky měl velice pestrý jídelníček. Díky ustájení ve výběhu vzdáleném 10m od domu to šlo. Bohužel v mém případě nejsem z časových důvodu schopen v tomto jídelníčku pokračovat. Poslední roky byl a je na pastvě 24/7. S koníkem se pracuje 7x-9x v týdnu, kombinace práce v jízdárně, kruhovka a terény které jsou v okolí poměrně náročné. V tuto chvíli dostává večer 500g řepných žízků, 200g šrotovaného ječmene, 100g extrudovaného lnu, 200g vojtěšky a 50g minerálů. Bohužel nevím zda-li to není moc nebo málo v poměru k množštví práce kterou odvede.
Děkuji za radu
s pozdravem Daniel Sychra
Dobrý den.
Pracovní vytížení má váš kůň dostatečné.
Jestli je krmná dávka dobrá, to vám říká váš kůň sám - sledujte jeho kondici a jeho chování. Pokud mu nejsou vidět žebra, je pravidelně osvalený a při práci pod sedlem s vámi na začátku práce neprchá a když práci končíte "nemusíte ho nést na zádech", tak je to vše v pořádku.
Podle popisu vaší dávky bych rozhodně vyřadil řízky a také vojtěšku navidím jako důležitou součást dávky - na pastvě má dostatek lepších zdrojů bílkovin než je sušená vojtěška (bohužel většina u nás prodávaných úsušků nemá s vojtěškou moc společného). Extrudovaný len je dobrým komponentem krmné dávky na začítku jara, kdy ještě není pastva a koně přelínávají, nyní je to zbytečné.
Nevím jaký používáte minerální doplněk, ale dávka 50 g na koně 630 kg je tak 1/3 jeho potřeby. Nicméně se možná pletu a máte nějaký vysoce koncetrovaný doplněk.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.