Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, moc děkuji za zodpovězení dotazu, podle rad jsem se zařídila a snad se kondice brzy zlepší. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda máte za léta praxe nějakou zkušenost s bylinnými preparáty popř. homeopatiky na zlepšení dýchání? Dále bych se chtěla zeptat na váš názor ohledně podávání čerstvého česneku koním? Pokud ano, kolik stroužků denně? S příjmem problém není, zkoušela jsem stroužek zapíchnout do jablka a koně ho přijali v pohodě. A můžu do krmné dávky přidat něco lněného semínka? Napadá vás ještě něco, co bych mohla kobylce podávat, co by jí vylepšilo dýchání? Pokud bych neměla jezdit, můžu alespoň s kobylkou na procházku "na ruce"? Opět předem moc děkuji za váš čas a trpělivé zodpovězení všech otázek. hezký den, Jana
Dobrý den.
Podle toho co popisujete je vaše klisna "dušná", je otázkou jestli se jedná o akutní stavy (dyspnoe) nebo o chronické obstruktivní onemocnění plic (COPD).
To je hlavním důvodem jejího hubnutí, zjednodušeně řečeno nemá dostatek kyslíku pro kvalitní funkci metabolismu a využívá veškeré rezervy, které má - tuk, svalovinu, aby tělo mohlo vůbec fungovat.
Většinou tito koně nemají vnější příznaky v chladném období roku - podzim, zima, ale jak se oteplí jaro a pak léto je nejhorší, jejich dýchání se komplikuje a stojí je abnormální množství sil. Jestli jste ji kupovalo v zimě, nebyla na ni nic vidět.
Proto byla vaše kobylka ještě v dubnu v super kondici, řekl bych i podle bříška docela při těle, ale během května a června začala hubnout.
Bohužel se krmením moc nezmůže. Můžeme dělat jen drobné korekce, byde záležet na tom, jak se vám povede její léčba, pak je šance že se může situace stabilizovat a v zimě zase zlepšit.
Sledujte také, jestli nemá na něco alergické reakce - nezačně zhoršeně dýchat nebo kašlat například při kontaktu se senem, prachem apod.
Nemám pro vás dobrou zprávu, dokud bude mít tyto dýchací obtíže a její kondice bude špatná, nejezděte na ní, jen se stav zhoršuje, stojí jí to další energii .
Nemá cenu krmit tyto granule, které popisujete, nic zásadního jí nepřináší
Bude potřeba krmit malé množství co nejkoncetrovanějšího krmiva.
Doporučil bych vám nastavit denní krmnou dávku
pastva, seno
sojový extrahovaný šrot 0,5 kg (krmit minimálně 2 měsíce, pak je možno snížit na 0,2 kg)
HORSAL W1 1-2 kg (podle vývoje kondice vaší klisny)
Pro další dotazy jsem vám k dispozici.
Dobrý den.
S příjmem česneku nebývá problém.
S bylinnými preparáty i homeopatiky je to různé. Nikdo vám nemůže reálně garantovat, že budou zabírat.
Důležité je, aby byla dobře stanovena diagnóza onemocnění vaší klisny. Následně potom dobře nastavit léčbu s je v principu jedno, jeslti to budou konveční léky nebo homeopatika. Podávání různých dopručených léčiv od známých, nebo z různých internetových diskusí, může působit i opačně!
Lněné semínko můžete přidat, ale pokud budete krmit sojový extrahovaný šrot, jak jsem psal, není to potřebné.
Procházka na ruce určitě vaší klisně neublíží, jen ji pozorujte, kdyby se i při této procházce zadýchávala, tak je problém opravdu veliký.
Mějte trpělivost a pokud se bude kondice i dýchání lepšit můžete zase pomalu začít jezdit, ale vždy ji sledujte a reagujte citlivě podle projevů. Pohyb je pro koně velmi důležitý a měl by být přiměřený stavu (zdravotnímu i kondičnímu).
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.