Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prosím o radu s krmením 5 letého valáška

Autor: Gabriela Datum: 12.08.2014 20:04

 Dobrý den asi před 2 měsíci jsem si koupila letos 5 valáška, na podzim vykastrovaného. Koník byl hezky kulatý, ale tím,jak přišel do nového prostředí a začal pravidelně pracovat   -  /střídavě lonž, sedlo, skoky,drezura,výběh,volno,vyjíždky samozřemě ho nijak nepřetěžujeme, snažíme se mu to udělat pestré a na střídačku / ... zhubnul a spadl ze svalové hmoty, jdou mu vidět trošku i žebra. Je ustájen na jízdárně, do výběhu chodí každý den cca na 2 hodiny,  Je krmen 0.5l ovsa a 0.5 l mussli Spillers condition mix , na oběd má jen 0.5l mussli a na večeři 0.5l ovsa 0.5 mussli Spillers condition mix. K tomu samozřejmě seno a má i sul kterou líže. Ráda bych, aby přibral,prosím proto o radu krmiva, po kterém nabere na hmotě,co třeba přidat a nebude to moc finančně nákladné  . Nejlépe bez obsahu ovsa, koník je živější povahy a vykoukaný. Děkuji za odpověd. G.

Diskuze v rámci dotazu

Gabriela Pochylá

Děkuji za odpověd. Koník je živý pouze chvíli,také je to tím že je hold mladoch a občas se hold zakouká,nevyhazuje, neutíká jen je celkem dopřednější,  ale potom se uklidní a spíše už nemuže , nemám mu tedy ten oves ponechat a k tomu přiměřenou práci + to krmivo, co jste doporučil? Také jsem četla, že jsou výborné rýžové otruby nebo extrahovaný sojový šrot... A také jsem se chtěla zeptat, zda je přes zimní období dobré podávat sládový květ. Děkuji G.

13.08.2014 21:31

Gabriela Pochylá

 nebo jde třeba namíchat oves s ječmenem 1/2 na 1/2 ? 

13.08.2014 21:32

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nové prostředí a dostatek pohybu je vždy zásadní změnou, která se může projevit i na zhoršení kondice. Nicméně by se měl postupně do kondice dostat, musí si prostě zvyknout na nový režim.

Doporučil bych nekrmit oves, jak píšete je po něm velmi veselý. Také müsli značky které píšete nejsou vhodné pro zlepšení kondice i když to výrobce uvádí  a cena je opravdu vysoká zhruba 24 Kč/kg.
Je potřeba použít "obyčejné" krmivo s obsahem ječmene a kukuřice. Navrhoval bych například HORSAL W1, který se již velmi dobře osvědčil při zlepšení kondice.

Pokud změníte krmnou dávku, vydržte minimálně měsíc, pokud se nic nezmění, tak je možné udělat jinou změnu a opět počkat. Rychlé změny nic neřeší, jen přináší do trávení koně ještě větší nepořádek.

Přeji hezký den a pro další dotazy jsem vám k dispozici.

13.08.2014 19:16

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Právě to, že je z počátku práce hodně do ruky je známkou, že oves není úplně ideální. Mohla by jste ho nadále přikrmovat, ale je potřeba "vychytat" správnou dávku. Když ho budete kombinovat s HORSAL W1. kde je ječmen i kukuřice, je jen otázkou cca měsíce, než se vám povede nastavit ideální poměr podle dané práce.

Navrhoval bych nejdřív začít na denní dávce:

1 kg ovsa
1 kg HORSAL W1

Když by byl moc dopředu uberte (vždy po 0,25 kg) oves a přídejte HORSAL W1. Vyčkejte týden a pak můžete upravovat dál.

Krmiva, která píšete je (rýžové otruby, sojový extrahovaný šrot, sladový květ) jsou vhodná spíše pro mladé koně (2-3 leté) s nedostetkem bílkoviny v krmné dávce nebo pro velmi staré koně, kteří již nedokážou efektivně zpracovat živiny z krmné dávky. Poslední vhodnou kategorií jsou koně po nemoci, úraze, kdy extrémně zhubli a vy potřebujete rychle dodat chybějící živiny.
Pro vašeho již dospělého koně nejsou potřeba.

14.08.2014 19:44
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní