Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení shagya klisny (2,5 let) mimo pastevní sezónu

Autor: Eva Datum: 17.08.2014 13:31

 Hezký den,

už dřív jsem psala o dvouleté shagye (http://vzdelavani.chov-koni.cz/poradna/dotaz/521) , na konci června byla koupená a u mě je ve stádě, na kvalitní pastvině s lizem (bez žádného příkrmu). Přivezla jsem si ji trošku "tlustší" - velmi špatně hmatná žebra, tuk u ocasu a kohoutku. Teď má hezky hmatná, ale ne viditelná žebra, tuk na kohoutku lehce zůstává a tuk u ocasu se zmenšil. Kobylka je akorát živá, hravá a spolupracující.

Nyní řeším, jak s krmením na pozdim, zimu, začátek jara. Seno je z ostatních okolních "pastvin", porost je velmi kvalitní a s velkým spektrem bylin (člověk by se po očichání pomalu rád zakousl sám :). Je vůbec třeba přikrmovat, případně čím a kdy(roční období)? Velmi se mi líbí od Schaumanna W3 s kombinaci s ovsem/ječmenem (mám v rámci ustájení). Čeho si vlastně všímat, co brát jako podnět k příkmu koně. 

Případávám aktuální foto klisny. Je ustájená (a bude) 24/7 i přes zimu s adlibitním přísunem sena do kupek, v případě extrémních teplot (-20°C a méně) bude zavíraná. 

A ještě technická, kde lze koupit krmivo schaumann v Praze, popř. v okolí Českolipského okresu. Přeci jen poštovné je darda :)

Děkuji předem za rady a přeji pěkný den.

Diskuze v rámci dotazu

Eva Faltejsková

A ještě malá technická. Ječmen se do stáje kupuje celý nebo šrotovaný(celkem dost). Který je vhodnější? Vím, že optimum by bylo namačkání kvůli tvrdé slupce, ale takto? V jiných dotazech jste doporučoval jako alternativu namočení...

19.08.2014 14:47

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Poměr jednotlivých makro a mikropvků je důležitý stejně jako jejich obsah. Červený liz je vícméně sůl s doplňkovým obsahem některých mikroprvků. HORSAL LECKSCHALE je vlastně doplňkové minerálněvitamínové krmivo s vzájemně vyrovnaným poměrem účinných látek.
Koně mají docela velkou toleranci obsahu účinných látek a pokud jsou na skutečné pastvě od jara do podzimu, jsou na tom dobře. V zimě ale nemají z čeho brát - obsahy v senu jsouo výrazně nižší a například některé vitamíny nesjou k dispozici vůbec.
Navíc když po koních chcete něco víc než jen existovat, chcete nějakou práci, pohyb, skoky atd. jsou jejich nároky podstatně vyšší a pouze z objemných krmiv to nejde.

Nevadí krmení celého zrna, ale je potřeba návyk, poud už předtím měli šrotovanou formu. Nejhorší je jemný šrot.
je také možné ječmen (má tvrdou slupku a někteří koně ho mohou hůře přijímat. Potom je možné před krmením krátce zrniny navlhčit, ne namáčet z krmení do krmení, to je příliš dlouho a může docházet ke kažení.

Přeji hezký den.

19.08.2014 21:25

Eva Faltejsková

Děkuji za odpověď. Zase jste mi potvrdil, co jsem si v myšlenkách myslela - jen se to na mě valí ze všech stran, že ten či onen přikrmuje takové a takové koně a já pak mám lehké nutkání, jestli kobylu netýrám hlady :) Ale reálně vidím, že prosperuje, má jiskru v oku a také, že u mladých je méně vlastně více(prospěšné). Tak ještě jednou děkuji. Jinak liz(Horsal) má k dispozici, tak i klasický červený liz. Při debatě s ustajovatelem jsme se dostali k otázce poměru minerálů (s Horsalem se potkal prvně), protože při srovnání červeného a Horsal lizu jsou poměry opačné, tak co je vlastně správně :) Na horsalu se mi líbí, že má nejen minerály, ale také vitamíny. Nemůže mít pak spousta koní hypovitaminózu a velký deficit minerálů? Vždyť všude nejsou kvalitní louky, které by příjem min-vit zabezpečily? Náš červený liz oproti Horsalu: Sodík o 27% více, Vápník o 10% méně, Hořčík o 3,4 % méně , Mangan o 650 mg/kg více , Zinek o 1500mg méně , Železo v Horsalu není - 300mg/kg , jód o 50 mg více , Kobalt o 17 mg více , selen o 10 mg více. (bez mědi a fosforu) Snad nebude vadit tato otázka, děkuji a s pozdravem hezkého dne, Faltejsková.

19.08.2014 13:46

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vzpomínám si na váš dotaz.

Podle fotografie je to velmi krásná klisnička.

Jak popisujete její kondici, tak na krmné dávce nic neměnil. Pokud se jí rozhodnete přikrmit do 0,5 kg ječmene denně, nic se nestane, ale bude to stejné i když přikrmvoat nebudete.
Důležitý bude kompletní liz HORSAL LECKSCHALE, aby měla dostatek účinných látek i bez příkrmu.

Pouze kdyby začala v zimě více hubnout - i když si myslím, že nic takového se nestane - tak by jste mohla skutečně přikrmovat  0,5-1 kg ječmene denně. To je podle mých zkušeností dostatečné.
Nepřikrmujte zbytečně, pokud nenastene změna kondice, je to spíše škodlivé.
Tím pádem je zbytečné i používat HORSAL W3 - to bych doporučil pouze v případě, kdyby byla ve špatné kodici nebo byla objemná krmiva - seno, pastva velmi špatná.

Vím že poštovné je náklad navíc, ale pokud by jste kupovala přímo v některém obchodu, tak tam jsou bohužel ceny již v obchodě srovnatelné jako u nás na E-shopu včetně dopravy. Obchodník chce svou marži. I z tohoto důvodu se nesnažíme naše výrobky do obchodů nabízet.

Přeji hezký den.

18.08.2014 22:03
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní