Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

čím mám Krmit plňasku

Autor: julie Datum: 18.08.2014 12:31

 

Prosím, mohl byste mi poradit, čím bych měla krmit kobylu, kterou jsem právě koupila a běhala jinak normálně dostihy. Avšak já s ní žádný sport dělat nechci, mám ji pouze na rekreační ježdění, tak asi oves by byl zbytečný, myslím by byla zbytečně nabitá, už tak je taková lekavá a aktivní.četla jsem si články, třeba na téma otruby a jsem z toho akorát jelen smajlík Vím že nemůžu zasklít to, čím ji krmili do teď, to se taky teprve dozvím, ale postupně jí chci upravit jídelníček tak, jak by jí to sedělo nejlíp. Měli jsme dřív huculku, té stačila pastva a seno a sem tam na chuť kousek chleba, jablka, nebo na zimu přilepšení řepou, nebo ječmenem, ale hucul a plňas je rozdíl. Huculka taky dostávala ječmen normálně v celku nedrcený, nevařený, ale prý to ztrácí na hodnotě, když jej nějak neupravím. Sama jsem chodila na praxi na vfu v brně ke koním, mám střední veterinu tak jsem si říkala, že si jen získám pár dalších informací od jiných chovatelů, že si přece dokážu udělat rozumný obrázek sama, ale po různých diskuzích jsem tak zamtená, že mám pocit, že nedokážu krmit ani myš... a m oc dobře vím co dokáže udělat s koněm špatnýkrmení... děkuji za odpověď, julie
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Mám přesně ten samý pocit, když se náhodou začtu do různých "odborných" diskusí.

Vím ale jedno, že v jednoduchosti je krása a tak to ctí i naši přátelé - koně.

Musíte počítat s tím, že pokud vaše klisna běhala doteď dostihy a byla v dostihovém tréninku, tak pouze změnou režimu - ztrátou pravidelné svalové práce - výrazně opadne ze svalů - zhubne.

S tím žádné krmení nic zvláštního neudělá.

Jestli bude v režimu 24/7 (jako vaše huculka), tak ji přes zimu přikrmujte ječmenem, hrubě šrotovaným, nebo mačkaným v množství podle vaší intenzity ježdění 2-3 kg denně. ovsem raději ne, mohla by být až moc veselá. Kromu doporučuji kompletní minerálně vitamínový liz HORSAL LECKSCHALE, je zde vše co bude potřebovat pro zdravá kopyta a perfektní srst a zdraví.
Skutečně ale počítejte s tím, že bude mít výrazně jinou kondici - slabší.
Bude to trvat minimálně celý další rok, než se přepne na nový pohodový režim a příští pastvení sezóna už to srovná.

Dejte mi určitě vědět, jak se situace vyvíjí, můžeme případně udělat korekce v krmné dávce.

18.08.2014 22:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní