Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Za velký spouštěc laminitidy se dnes považuje hormon inzulín. Jeho hladina v krvi roste pokaždé, kdy kůň pozře cukry a škroby. Jedinci, kteří trpí tzv. metabolickými problémy (equinní metabolický syndrom), kteří mají hladinu inzulínu zvýšenou hodně nebo delší dobu (například jedinci rezistentní na inzulín), pak jsou náchylnější na schvácení kopyt i po poměrně nevinném inzultu (například i menší dávka jádra, trocha pastvy...). Je uvedený liz obsahující 29 % melasy (obsahuje cca 50 % cukrů) vhodný pro takovéto koně?
Dobrý den.
Pokud by kůň slízal cca 1,5-2 kg denně mohlo by to být u malých koní do 300 kg živé hmotnosti znamenat sklon k problému. Nicméně počítá se a v praci se to i tak děje, že kůň normálně líže 0,1-0,2 kg denně, takovéto množství nemůže samo o sobě vyvyolat žádný problém.
Větším problémem může být náhlý přístup na mladý pastvevní porost, vysoká dávka jádra bez možnosti pohybu apod.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.