Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den pane inženýre,
prosím Vás o radu při sestavení krmné dávky pro klisnu WPB, 6 let Kobylka vykazuje všechny známky obezity. Klisna pracuje ve střední zátěži - přibližně hodinu jízdárna 3 x týdně, 3 x týdně terén – cca 2 hodiny – dlouhé krokové a klusové úseky. Do výběhu chodí každý den cca na 10 hod., na noc box. Přestože jsou výběhy vypasené, nosí košík. Seno dostává odvážené ráno a večer – ráno 1,5 kg, večer 3 kg. Jako doplněk krmení využívám granule La Sard VitMin – 60 g a 0,5 kg mrkve. Krmit cokoli jiného se vůbec neodvažuji – podotýkám, že seno je vcelku kvalitní. Bohužel se někdy nevyhneme podestýlce z pšeničná slámy; jinak podestýlám piliny.
Na téma krmení obézních koní jsem přečetla spoustu článků, ale už se v tom přestávám orientovat a kobylce bych nerada nějak ublížila.
Předem děkuji za Vaši radu.
Dobrý den.
Je to tak, neřešte to nijak zásadně. Dohlédněte na seno, aby pokud možno bylo opavdu koňské, jak jsem psal.
Zchvácení a kondice nemusí mít mezi sebou rovnítko, záleží na typu metabolismu, jak se dokáže vypořádat s příjmem potravy.
Přidávat trochu jádra by jste mohla podle reakce a kondice vaší klisny, pokud by byla příliš unavená po práci, tak trochu jádra - ječmen, oves přidat. Nicméně množství by mělo být cca 0,25-0,5 kg/den.
Přeji hezký den.
Dobrý den pane inženýre,
moc děkuji za Vaši odpověď. Kobylku máme 3 roky a v podstatě takto vypadá stále - jen v zimě při vyšší dávce sena je ještě kulatější. Je tedy možné, že je to - jak píšete - její stabilní znak a nemá smysl ji trápit nějakými dietami. Její hmotnost stále řeším zejména z obavy před možným schvácením či jiným problémem s pohybovým aparátem. Budu se tedy řídit Vaši radou a spíše přidám práci než ubírat krmení a změním minerální doplněk - oněch zmiňovaných 60 g mi bylo doporučeno výrobcem - vypočteno dle hmotnosti kobylky.Jen Vás ještě poprosím o jednu radu - pokud zvýším intenzitu práce (kobylka by měla chodit s dětmi parkury), máme zůstat stále jen u sena nebo bude vhodné něco přidat?
Děkuji.
Dobrý den.
Je otázkou, zda má vaše klisna tuto kondici stále. Pokud ano, tak je to její stabilní znak a nijak zásadně bych to neřešil.
Pomohlo by kdyby seno bylo skutečně koňské - dlouhé, vykvetlé rostliny s minimem cukrů a bílkovin. Tady ne zelenoučké a voňavoučké. Nicméně množství sena o kterém píšete je docela limitní, níže už bych nedoporučoval jít.
Kyby jste pracovala ještě intenzivněji, měla by o něco vyšší spotřebu energie, kterou by mohlo sanovat ze zásob. Jinak s tím skutečně nemáte šanci něco zásadního udělat.
Jadrné krmivo nené potřeba již vůbec dávat, nemá to smysl, dávka 60 g zmiňovaného doplňku je úplně zbytečná, nic nepřináší, mrkev určitě neškodí.
Doporučil bych vám spíše HORSAL LECKSCHALE - vitamínovominerální liz, který si kobylka nalízá podle své aktuální potřeby.
Po zimě by měla něco málo shodit, ale předpokládám, že to opět na pastvě rychle dorovná.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.