Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na výživu 4letého koníka plemene furioso. Koníkův výživný stav jsem začala intenzivně řešit před měsícem, kdy začal vypadat velmi huběně i přes přidávání jadrného krmiva (3kg)a vojtěškových granulí (skoro 3kg). Již jsem pomýšlela na nejhorší nemoci a kvůli genetice kontaktovala bývalé majitele. Jejich verdikt po posouzení fotek mě velice udivil-prý koník roste a mám si pohlídat dostatek sena. (Nemám odhad a tak jsem si večerní seno zvážila, necelá 3kg, ráno nemám jak pohlídat, ale bohužel prý je ranního sena trocha, jelikož po 15minutách už žvýkají slámu.)
Nyní má koník přidané seno (večerní dávku, snažím se dávat mu část i na oběd), ječmene dostává tak 2kg a vojteškových granulí zhruba 1kg. Měří 170 cm a má velmi dobrou povahu, jen kvůli citlivosti a živějším reakcím (koukavost a při nedostatku práce lekavost) krmím místo ovsa ječmen. Na noc je v boxe, přes den ve výběhu, kde si hledá travičku, která je ale většinou zadupaná.
Co se týče pohybu- jízdárnu (základní přiježďování nejvíce práce zatím v klusu, ohýbání, podsazování) tak jednou za 5 dní. Jinak vyjížďky do terénu, buď v tempu a na protažení, jindy zase spíše kopečky a kroková práce na dosvalování zad. Jednou až dvakrát týdně lonžování nebo práce ze země. Zhruba jednou týdně mu dávám volno-už takto je nejčastěji pracujícím koníkem ve stáji. Připadá mi takto spokojený, cítím pod sebou dost energie, jde ochotně dopředu, ale nekouká na každý špatně otočený list ;) Časem chceme s trenérkou přidat skokovou gymnastiku.
Protože mi ze všeho bohužel vyplývá, že koník měl delší dobu snížený příjem objemného krmiva, ráda bych se Vás zeptala na názor, jak dále krmit, především čím? Kvůli vitaminům a minerálům, které by mohli chybět bych se poprvé klonila k nějakému komplexnímu krmivu-granulím + třeba ječmen (je v ceně ustájení) + lněné semínko. Nebo jsem ještě uvažovala na zimu nad řepnými řízky. Sháněla jsem sojový šrot, ale bohužel jsem v mím kraji za rozumný peníz nenašla.
Mohl byste mi prosím něco s přihlédnutím ke koníkově temperamentu doporučit?
Přidávám foto pořízené před měsícem, kdy koník vypadal opravdu hubeně. Nyní mu žebra jsou vidět jen pod určitým úhlem, břicho včetně zadní části mívá plné a jsou velmi často slyšet jeho pochody. (Také přestal šíleně hltat, což bohužel právě před tím měsícem vedlo až k zacpání jícnu.)
Přeji hezký den a předem děkuji za radu!
Dobrý den.
Jak se říká na každém šprochu je pravdy trochu.
Co tedy s tím?
Dávku sena by jste měla mít na úrovni 8-9 kg, pokud sežere více, nevadí.
Nepřekrmujte jádrem, má to opačný efekt, který jste si již sama vyzkoušela. Čím víc jádra, tím hůře kůň tráví a tím více hubne a funguje to jako spirála!
Dostatečná celkocá dávka jádra podle práce, kterou popisujete, by měla být na hodnotě 2-3 kg.
Nepoužívejte již vojtěškové granule, nic to koni nepřináší, jen to zabírá místo v trávicím traktu.
Mohu doporučit kvalitní granulovaná krmiva například HORSAL W1, nebo HORSAL Sport, které zajistí dostatek živin a také účinných látek (vitamínů, stopových prvků) v dávce 0,5-1 kg denně.
Celkem by byla dávka jádra 1-2 kg ječmene + 0,5-1 kg HORSAL W1 (nebo Sport podle úrovně práce). Poměr mezi jednotlivými krmivy nastavte podle reakce po sedlem a při práci.
Nedoporučil bych používat řepné řízky, nemá to žádný opravdový význam (jen je to levné a dá se z hrstky udělat pořádná kopice ). Lněné semínko je dobré krmit na jaře, cca měsíc při jarním línání, tam má velký význam.
Pro další otázky jsem vám k dispozici.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.