Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na radu k výživě mé kobylky. Je to 8 letá klisna A1/1 v základní, hobby zátěži, teď cca 14 dní chodila 1x týdně, předtím aktivně 5x do týdne.Kobylka mi od léta 2014 (změny stáje a snížení krmné dávky sena) hubla, teď jen díky 14 dnům klidu opět nabrala, ovšem břicho s svaly jí spadly. Problém je v tom, že se jí začínají na celém těle objevovat lysá místa, nikdy s tím problém neměla a zatím teprve zjišťuji, o co jde. Napadlo mě, že by mohlo jít o špatně sestavenou krmnou dávku.Dostávala asi 3 týdny (doba kdy se začala změna srsti projevovat) sladový květ, večer. 2x denně odměrku ječmene, seno, celý den je na "pastvě". Niky u mě tento problém neměla a nevím, jak jej řešit jinak, než snížením krmné dávky na základ (ječmen+seno) a dokoupením lněného semínka a vitamínů. (bohužel fotografii aktuální nemám)
Dobrý den.
Objemné krmivo - seno, pastava je nejdůležitější částí krmné dávky. Neznám stav vaší pastviny, jestli je to opravdu vydatná pastva, nebo jen hliněný výběh?
Pokud vaše klisna pracovala pravidelně celý týden a najednou je změna "do pohody" na jedenkrát za týden, opadnou svaly, která byly pravidelnou prací vybudovány. Zejména koně A 1/1 jsou na to citliví.
Lysá místa na kůži mohou mít vícero důvodů, nedokáži to podle vašeho popisu bez fotografie nebo viděné naživo přesněji určit.
Nicméně jedním z důvodů může být akutní nedostatek stopových prvků (měd, zinek), pokud jsem správně pochopil až do teď nedostávala žádn doplněk účinných látek?
Sladový květ nemá žádný zásadní význam, ale pokud se krmí v množství 0,1 kg, tak nevadí.
Mohu doporučit jednoduchou formu vitaminominerálního lizu HORSAL LECKSCHALE, který si nalízá podle vlastní aktuální potřeby a dostane vše ve správném poměru a množství.
Lněné semínko (HORSAL L70)si pořiďte na současné zimní přelínání, v zimě už nebude potřeba a následně po použijte na jaře opět na přelínání.
Denní krmnou dávku postavte:
dostatek sena (pokud bude ještě pastva, tak i pastva)
1-3 kg ječmene (podle práce a zátěže)
HORSAL LECKSCHALE
po dobu přelínání HORSAL L70
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.