Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
mohla bych poprosit o radu, jak sestavit krmvou dávku pro svého koně?
Po přečtení několika článků a diskuzí jsem zjistila, že opravdu nejsem schopná sestavit odpovídající krmnou dávku, proto prosím o radu.Jedná se o třinácti-letého valacha A1/1. Je dobře krmitelný, nikdy nebyl hubený. Vzhledem k jeho ne uplně dobrému zdravotnímu stavu (je dušný, má nevratně porušená šlachová pouzdra a zdá se mi, že ho často bolí záda) toho moc nenajezdíme. Snažím se ho spíše štřit, občas (2x týdně) jezdíme na lehčí vyjížďky do terénu.
Nyní krmím ráno litrem granulovaného sena + 05, litru bezovsého müsli + 0,5 cukrovarských řízků s melasou. Večer dostává 0,5 litru ovsa + 0,5 litru bezovsého müsli + litr pšeničných otrub + hrst lněného semínka.
Nejsem si jistá, zda je oves pro mého koně vhodný - vzhledem k nízké zátěži a porušeným šlachovým pozdrům. Je lepší ho nehradit ječmenem?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den.
Váš valach vypadá velmi dobře. Pěkná fotografie.
Raději bych oves nepoužíval, nebo v množství které dáváte nyní maximálně 0,5 kg denně. Ječmen je vhodnější, je potřeba jen dávat pozor, aby mu nenatékaly nohy ve dnech, kdy nepracujete.
Z fotky se mi ale zdá, že je v režimu 24/7, takže by ječmen neměl dělat problémy.
Co mě zaráží je používání granulovaného sena. Nemáte možnost mít normální seno? Bylo by to určitě levnější a pro koně lepší - je to více hmoty, musí více kousat, slinit a lépe tráví.
Řízky krmit nemusíte, nemají žádný význam. Podobné je to s otrubami, jsou jen odpadem při zpracování pšenice a je lepší používat pro výživu krmiva a ne odpady.
Müsli bych raději nahradil nějakým normálním doplňkovým krmivem granulovaným - bude vás to stát významně méně. Mohu doporučit napříkald HORSAL W1. Poklud by jste krmila HORSAL W1 cca 1 kg denně, tak už nemusíte řešit žádné další přidávání účinných látek (vitamíny, minerály).
Lněné semínko si nechte na konec zimy, začátek jara, tam se hodí, zlepšuje přelínávíní.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.