Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, chci pomalu změnit krmení svým dvoum kobylkám 4 a 5let. Kobylky ježděné 2x týdně rekreačně (1-1,5hodina). Krmené ráno otrubama, večer otrubama a dvěma odměrkama (60g) minerálů. Seno neustále k dispozici, na pastvě 24/7, kobylky žerou z jednoho velkého žlabu. Chci pořídít slad, řepné řízky, cenově pro nás dostupné. Pročetla jsem si hodně článků ale vůbec nemám odhat kolik čeho bych měla dát, popřípadě ještě něco dokoupit.
Dobrý den.
Asi vás zklamu, ale nemohu s klidným svědomím doporučit ani jedno krmivo, o kterém mi píšete.
Otruby mají úplně obrácený poměr vápníku a fosforu a jsou naprosto nevhodné jako dlouhodobé krmivo pro koně!
Řepné řízky také nejsou krmivem, ale jsou bohužel často některými "odborníky" jako krmivo.
Snad jen sladový květ v malém množství v krmné dávce (0,1-0,15 kg) má drobný prospěch (dotace někerých vitamínů).
Pro vaše kobylky, které pracují jen za odměnu , bude úplně stačit dávka minerálů 60-100 g - nevím jaké používáte?
Dále bych jim dal 0,5 kg jádra - ječmen nebo oves
K tomu v zimě dostatek sena, přes léto mají pastvu.
To by mělo zcela stačit a nemusíte nic dalšího řešit, kobylky budou v pohodě, vás to bude stát minimum peněz a práce s krmením.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.