Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý den, asi před rokem jsem koupila valacha (Malopolský kůň). Nyní je mu 12 let. Je poměrně chápavý, začala jsem ho drezůrně jezdit, nicméně se objevují zvláštní výkyvy v chování. Jeden den je jako beránek, nemá s ničím problém a z toho začne uskakovat, bojí se "větvičky" a jde hodně dopředu. Pokud přijedeme na závody, je to zlatíčko, jde do všeho, důvěřuje mi a nedělá žádné problémy...
Zajímavostí u něj je, že sežere na co přijde.. Má pupek, kterého se nejsem schopná zbavit ani pravidelným pohybem, stojí na slámě a strava je klasická - oves1/2, 1/2, 1/2 + seno a vitamíny. Bohužel měl před pár dny lehčí koliku, nevím, jak postupovat ve výživě, názory se různí. Pokud přidám oves, bude jako lev a těžce jezditelný.. Poradíte?
S přáním pěkného dne Monika Švehlová
Dobrý den.
Je dobře, že vás valach je dobře krmitelný. Je to lepší, než ten, který špatně prosperuje a musí se krmit opatrně.
Zcela určitě bych vyměnil oves za ječmen (případně i kombinaci s kukuřicí). Jeho lekavost se ztratí. Pokud by byl až moc poslušný, můžete část (1/4 - 1/3) doplnit opat ovsem. Tím, že si budete hrát s poměrem ovsa a ječmene můžete doladit jeho reaktivnost na vnější podněty.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.