Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

rada k výživě

Autor: Monika Datum: 03.10.2014 11:33

 Dobrý den, asi před rokem jsem koupila valacha (Malopolský kůň). Nyní je mu 12 let. Je poměrně chápavý, začala jsem ho drezůrně jezdit, nicméně se objevují zvláštní výkyvy v chování. Jeden den je jako beránek, nemá s ničím problém a z toho začne uskakovat, bojí se "větvičky" a jde hodně dopředu. Pokud přijedeme na závody, je to zlatíčko, jde do všeho, důvěřuje mi a nedělá žádné problémy...

Zajímavostí u něj je, že sežere na co přijde.. Má pupek, kterého se nejsem schopná zbavit ani pravidelným pohybem, stojí na slámě a strava je klasická - oves1/2, 1/2, 1/2 + seno a vitamíny. Bohužel měl před pár dny lehčí koliku, nevím, jak postupovat ve výživě, názory se různí. Pokud přidám oves, bude jako lev a těžce jezditelný.. Poradíte?

S přáním pěkného dne Monika Švehlová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je dobře, že vás valach je dobře krmitelný. Je to lepší, než ten, který špatně prosperuje a musí se krmit opatrně.

Zcela určitě bych vyměnil oves za ječmen (případně i kombinaci s kukuřicí). Jeho lekavost se ztratí. Pokud by byl až moc poslušný, můžete část (1/4 - 1/3) doplnit opat ovsem. Tím, že si budete hrát s poměrem ovsa a ječmene můžete doladit jeho reaktivnost na vnější podněty.

Přeji hezký den.

 

03.10.2014 22:26
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní