Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,
jsem majitelka dvou koní, jeden je A 1/1 9 let, stažený z dostihu po urazu šlach, mám ho dva roky, druhý kůň, je čt s shagym a je mu 6 let, mám jej 2 měsíce.
Plnokrevníka, delší dobu krmím granulemi energys standard smíchanou se slunečnicí, oboje ráno i večer plus k tomu večer dávám vitamíny, nutri horse standard,H a gel. plus samozřejmě seno a pastva, poslední 3 měsíce jsou chováni pastevně, na zimu též pastva s přístřeškem s možností zavřít...
Ten čt s shagym, je drobunkej koník, ještě nenasvalen, začínáme, trochu přibral, dostáva to samé co plňas, zdá se mi že přibral, ale začínám mít problém s plňasem, zdá se mi, že mi jde s váhou dolů, nevím, zda je to tím, že je teď pořád venku, dříve byl ve chlévě přes noc, den venku,sena dostával více, než teď. dostává hodně, ale zdá se mi že ho více sežere ten druhý.
Po debatě mezi koňáky jsem zjistila, že moc v lásce granule energys nemají, tak přemýšlím, že bych krmivo změnila, ale potřebovala bych prosím poradit co dávat, nebo co k těm granulím přidávat, aby se měli dobře a na váze přibírali... pod sedlem jsou využíváni pouze rekreačně 1- 2 týdně... prosím Vás tedy o radu co dát koni...přemýšlela jsem že bych zůstala u těch granulí 1 kg ráno, plus tu černou slunečnici cca 300g,ještě jsem zapoměla, dávám i extrudovbaný len, tak ten bych nadále dávala a k tom bych přimíchavala např. ječmenný šrot, kukuřici, nebo kukuřičný šrot...a také ráno i večer oboum dávám do žrádla hrstku ovsa.
děkuji předem za radu
Opatová
Dobrý den.
Napsáno bylo spousta věcí, některé jsou i pravda .
U koní, kteří jsou 23 hodin v boxe a na hodinu se podívají ven, může u některých ječmen způsobit natékání nohou - ale nezpůsobuje to primárně jen ječmen, ale hlavně to, že kůň nechodí, jen stojí.
U vás, kdy jsou koně na volno, by tato situace neměla nastat.
Totální nesmysl je věta: "Energie ze škrobů je takzvaná horká energie, u koní může způsobovat nadměrné pocení", je to naprosto vytržené z kontextu a schází tam druhá polovina vyřčeného, že množství jádra rozhoduje o využití energie a přiměřené množství jadrného krmiva, tedy i škrobů, je naprosto v pořádku, pokud si to pracovní vytížení koně vyžaduje.
Hrstku ovsa klidně dejte, v takových množstvích se nejedná o krmení ale o pochoutku. Stejně jako mrkev a jeden krajíček chleba, nebo tvrdý rohlík je za odměnu.
Na kvalitu srsti a rohovinu má velký vliv dostatek účinných látek a ve správném poměru, proto vám doporučuji kvalitní a vzkoušenou jednoduchou formu kompletního lizu HORSAL LECKSCHALE.
Dobrý den.
Máte dva koně, kteří jsou každý úplně jiný, ale nebude to zase tak složité,
Váš A 1/1 hubne zřejmě proto, že pastva už nyní nemá tolik kvalitních živin jako na začátku pastevní sezóny. Budete muset přidat seno, aby se dokázal nasytit.
Druhou věcí je to, co jste již sama psala, že doplňková krmiva Energys jsou levná, ale bohužel je výdy něco za něco, skutečných živin je v nich málo. Proto také vaemu koni tato dávka nestačí.
Třetí záležitostí je u A 1/1 je velmi důležitý pohyb. Bez dostatku pravidelného pohybu ztrácí svalovou hmotu a tím při pohledu zvenka hubne.
Druhý koník na tom bude lépe jeho plemenný původ nahrává dobrému využití všech živin a neměl by mít problémy s kondicí i při krmení méně kvalitních krmiv.
slunečnici krmit nemusíte, pro dospělé koně je zbytečná, byla by dobrá tak pro mladé hříbě, nebo kojící klisnu
lněné semínko si nechte až na jarní přelínávání, tam udělá spoustu užitečné práce a koním na konci zimy a začátku jara pomůže, nyní je zbytečné ho krmit jen vyhozujete peníze
o garnulích Energys už jsem psal, nedoporučuji je z důvodu máo přínosu za hodně peněz
Dovolil bych si upravit krmnou dávku pro oba:
A 1/1
dostatek sena (8-10 kg)
ječmen (hrubě šrotovaný nebo mačkaný) 1-2 kg podle aktuální pracovní zátěže přidat 0,5 kg kukuřičného hrubého šrotu
ČT
dostatek sena
ječmen 0,5-1 kg
Oběma dohormady dejte k dispozici HORSAL LECKSCHALE - kompletní vitamínověminerální liz, kde si oba mohou nalízat podle své aktuállní potřeby, ve správném poměru účinných látek a v bohatém množství.
Dobrý den,
děkuji za radu, až dovypotřebuji granule, začnu dávat ten ječmen, nebo zkusím dávat trochu granulí a k tom trochu ječmene, ať si zvykají...Sice u ječmene jsem měla strach jej dávat, protože jsem se dočetla tady toto:
Ječmen je hůře stravitelnější než oves a u některých koní může způsobovat koliku. Dlouhodobé vysoké denní dávky můžou způsobit schvácení kopyt a vytvoření poruchy trávicího traktu (vředy, acidita, atd.)
Energie ze škrobů je takzvaná horká energie, u koní může způsobovat nadměrné pocení.
U koní, které stojí celý den v boxe a nepracují, pečlivě dávkujte množství ječmene. Optimálně jej nepodávejte vůbec a vedle sena zvolte vhodnější alternativu doplnění živin. tak nevím...kor když ten můj plňas má takovéí kopyta divné, jedno špalkové, v druhém měl ted volnou dutinu.ale tak zkusíme :) a tu hrstku ovsa do toho dávat mohu?jako zchucovadlo, nebo jej uplne zrusit?a k tomu ještě každý ráno i večer dostávají do krmné dávky ze 2 mrkve a tvrdé pečivo... děkuji
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.