Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení laktující klisny

Autor: Monika Datum: 07.10.2014 22:15

Dobrý den, mohl by jste mi poradit nejvhodnější KD pro březí klisnu 3 týdny před porodem? Respektive  pro období po porodu. Děkuji.

Mám od Vás Horsal Leckschale,který dávám mému 5letému valáškovi a hříběti minihorse. Po nějaké době jsem vypozorovala,že si pokaždé když ho lížou drbou ocas. Dočetla jsem se,že je drbání ocasu často dáváno do souvislosti s melasou. Je možné,že by si nalízali najednou až moc a pak je to dráždilo. Minihorse to dělá občas i když si nic nenalíže. Odčerveni jsou. Děkuji za odpověd´.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Kondici klisny, možnostech které máte, krmiva které máte k dispozici.
Během kojení by měla mít klisna k dispozici dostatek objemného krmiva - seno, v létě pak dostatek pastvy. Jadrné krmivo dávkujte podle kondice klisny. Pokud bude klisna ztrácet kondici přidávejte, když ne, tak uůstaňte na stejné dávce.

Můžete krmit jen oves nebo ječmen  v dávce 2-3 kg, pokud by byl úbytek váhy velký přidejte ještě sojový extrahovaný šrot a nezapomeňte na kvalitní vitamínovominerální doplněk.
Případně můžete použít doplňkové granulované krmivo, například HORSAL W3.

Drbání ocasu může souviset i s výskytem jiných cizopasníků - vší. Jejich invaze se poměrně často opakuje při používání slámy z nové sklizně. Je možné, že máte ještě starou slámu, takže je tato cesta slepá.
Také by se mohlo jednat o doznívání tzv. Letní vyrážky, která je způsobena hmyzem.
Melasa je jen jako nosič a příjem koně při normálním lízání na úrovni 0,1 kg za den. Takovéto množství nemůže nic způsobit. Liz je udělán tak, aby čel lézat velmi obtížně, takže by koně musely trávit dlouhé hodiny u kyblíku aby přijali větší množství lizu i nosiče - melasy.
Nahrává tomu i to, co píšete, že minihorse se drbe i bez lízání lizu.

Přeji vám hezký den.

08.10.2014 22:05
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní