Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Nasedání

Autor: Iva Datum: 12.10.2014 14:50

 Dobrý den, 

  mám 5ti letého valáška, plemene Hafling. Koupila jsem si jej před 3mi měsíci a sama na koni jezdím pravidelně rok. Ale jinak jsem se u koní pohybovala od malička, ale nikdy jsem se ježdění nevěnovala, tak jako poslední rok. Na ošetřování je valášek strašně hodný, i na vyjížďkách, jakmile vyjedeme, problém nám ovšem dělá nasedání. Kupovala jsem jej, když byl ustájen ve stáji, s tím, že dostával jenom malou dávku sena na den a paní jej brala jednou, nebo dvakrát za týden na jízdárnu na dvě hodiny. A nebo na vyjížďku. Předtím byl ustájen 24/7 na pastvě. 

  Nyní je též ustájen 24/7 na pastvě. Jezdím na něm 5x týdně minimálně, snažím se, co nejčastěji.. Jenže pokaždé, když jej nasedlám, tak chci nasednout, kůň není schopen postát. Když už stojí klidně, tak jak na něj nasednu, tak vyhodí, roztryskne se a je k nezastavení, a to v areálu, vedle ohrady koní. Spadla jsem kvůli tomuto z něj 2x a pokaždé dělá něco, co nemá. Někdy sice jenom začne hodně poklusávat a tahat, tak to se ještě dá. Ale už nevím, co s ním. 

Děkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobře, tak jsme si odškrtli dané body možného problému. Napadá mě se zeptat původní majitelky, zda se něco takového dělo i před Vaším pořízením. Když se koňík bojí bičíku, je možné, že s ním má negativní zkušenost. Nicméně v každém případě bude potřeba jedoduše začít pracovat na změnu zkušenosti koně při nasedání. Nicméně jsem ještě nedospěl k bližší představě o tom, jak celý proces probíhá. Ideálně natočit a poslat. To by mne opravdu zajímalo. 

12.10.2014 15:41

Ing. Daniel Toušek

 Vypadá to, že jsme postupně se dopracovali k nějaké pádné příčině. Přeji mnoho uspěchu a hlavně jak píšete že jezdíte krátce, není od věci se také zdokonalovat v jezdeckém umění. Protože podobné projevy lze zdárněji vysedět v korektním stejhnovém sedu a s nutnou dávkou zkušeností.

Ať se daří

S pozdravem 

Toušek Daniel 

  

12.10.2014 16:03

Iva Prímová

 S koníkem jezdím většinou tak 30 minutové vyjížďky v terénu. Občas cváláme, občas klušeme, ale né, že bych jej hnala. A při nasedání mi jej často drží kamarádka, která ví, co s koňmi, bičíku se bojí, to jsem si již vyzkoušela, takže jej nepoužívám,  a jezdím bez bičíku celkově. A právě jsme o sedle již přemýšleli, ale zdá se nám, že sedlo mu sedí velice dobře, když mu po zádech přejedeme, tak nedává známky, že by jej to nějak bolelo, nebo tak..

12.10.2014 15:36

Iva Prímová

 To, že nás zkouší je docela možné, protože právě prvně na něj sedala kamarádka, které udělal to, co mě když jsme jej koupili, ale zlomil jí žebro. A druhý den mi zlomil kostrč :D Tak to zkusíme s tím lonžováním a poté uvidíme :)

12.10.2014 15:56

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

Jsem rád, že popsujete i část historie koně. Od toho usuzuji, že s tím v minulosti neměl žádný problém. Nejzásadnější změnu, kterou bych viděl, není ani tak způsob ustájení, jestli na pastvě celodenně či ve stáji. Ale asi zásadní změnou může být zvýšení ježdění pod sedlem. Z 2x na 5x týdně. Zpohledu fyziologie zátěže koně (principy tréninku) se 3 zatížení v týdnu považuje za kondičně rostoucí zatěžování, dvakrát nedostatečné pro zvyšování fyzické zdatnosti ale pětkrát je unavující resp. přístup hraničí s přetrénováním. Jedná se ale o dosahování max zátěže, tzn. u Haflinga to může být třeba 2 - 3 minuty cvalu v jednom kuse a nebo max. rychlost, skákání apod.  Viz principy trénování sportovního koně.

Sice nepíšete, jak jezdíte, jaká je náplň jezdecké hodiny (vycházka, jízdárna, čas strávený cváláním apod), lze se domnívat  z reakce koně, že jej mohou bolet záda nebo vůbec překládal bych si daný projev nejprve jako reakci na bolest, nikoliv zákeřnost či charakterový projev. To že jste u ohrady koní v daný moment nemusí nic řešit. Možná i naopak.

1. podívejte se, zda není někde odřený a při dosednutí či dotáhnutí sedla dochází k dráždění daného místa

2. doporučil bych hmatově vyšetřit záda. Buď sama projetím po hřbetu (zatlačením) a nebo odborníkem. Nicméně u Haflinga bych se zase asi nedomníval, že může mít přecitlivělá záda ze zatížení, ale vycházím z toho, že každý kůň se na novou zátěž musí navykat postupně.

3.  naskakujte do sedla v uzavřeném prostoru, třeba ve vstupu ze stáje, nebo si jej nechte podržet. Posuďte, zda se něčeho neleká při nasedání (bičík mávající v pravé ruce, nešetrné nasedání ze třenů apod) 

4. Hafling je široký kůň, bez výrazného kohoutku, který potřebuje sedlo se širokou rosochou. Zkontrolujte si vhodnost vybavení pro koně (sedlo). Špatné sedlo se může projevit až po delší době používání (otlaky) a tomuto bych asi věnoval největší pozornost.

Děkuji za dotaz

S pozdravem 

Toušek Daniel 

 

jezdecká škola Jízdárna Radonice 

www.jizdarnaradonice.cz

 

 

 

12.10.2014 15:30

Iva Prímová

 Právě bývalá majitelka říkala, že ji jenom občas nechtěl při nasedání stát, ale když na něj poté sedla, tak jenom chvilku táhl. A pak se zklidnil, ale nikdy jí nedělal to, co nám. Video nevím, zda se nám podaří pořídit, ale tak.. Dnes to probíhalo také, držela mi koně kamarádka, nasedla jsem, chytala jsem si jej sama, a kamarádka s ním jako vždy chtěla udělat pár kroků, aby se zklidnil, jenže než stačila udělat jeden jediný krok, kůň vyskočil na přední, na zadní, roztryskl se a neustále vyhazoval, jako kdyby na něm nikdo nikdy před tím neseděl. Poté prudce zabrzdil, spadla jsem. Tak jsem na něj nasedla znovu, opět za pomoci kamarádky, otěže jsem nechytala, nedávala jsem nohy do třmenů, kůň se s kamarádkou chvíli přetahoval a po 10 kolečkách se konečně zklidnil a já mohla dát nohy do třmenů a vzít otěže, chvilku se vzpouzel, ale poté jsme chodili v areálu už na volné otěži a mohli jsme vyjet ven, kde chodí úplně vzorově.

12.10.2014 15:48

Ing. Daniel Toušek

 Děkuji za prokomunikační přístup ;-) ... pak již asi se lze přiklonit k charakterovému projevu. Působí to na mě nově docela přímočaře. Že si Vás jednoduše testuje co si lze dovolit a evidentně mu t vychází. Každá takováto zkušenost je nepříjemná v tom, že ji kůň má tendenci opakovat. Pak tedy ať si na něj po nějaký čas sedá rovnou Vaše kamarádka jako zkušený jezdec (píšete) a nebo ještě koně řádně vylonžujte se sedlem před ježděním, resp. nasednutím. 

Toušek 

 

12.10.2014 15:53
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní