V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobry den mam problem s 5 letym hrebce, obsednut ve 4 letech uz pri obsedani si hlavu a krk dal sam od sebe do docela dobre polohy, ale obcas, se strasne roluje, at je na otezi, nebo na volnejsi otezi, dela to hodne casto, krk ma v docela dobre pozici, ale hlavu zarolovava, jak mu ukazat aby si ten krk a hlavu natahl dolu a dopredu? Na pobidky a na udidlo je velice jemny.Samozdrejme pokud se zaroluje snazimse dat hlavu do spravne pozice, ale porad to neni ono. dekuji velice za rady. :-)
Dekuji velice za odpoved.
Udidlo ma 2x lomenne uz od obsednuti.Myslite, ze bychmela zkusit jine?
prijde mi, ale ze udidlu rozumi, ale treba se pletu.Na holene je velmi citlivy a je takovy kun, co se nemusi pobizet.a mozna to je problem, ze si ho do te ruky nedopobidnu. Jeste mame problem s cvalanim, vetsinou naskoci na spatnou nohu a ve cvalu ho musim pobizet, jinak by hned presel do klusu.. Zkusim video co jste mi poslal a uvidime, jestli to zabere :-)
mam par kratkych videi jak jezdime, pokud by to slo a mel jste zajem, mohu poslat,ale jinak opravdu moc dekuji :-)
Dobře, ten druhý email je přímo na mě: daniel.tousek@chov-koni.cz
Tak pro přiste vim, nebo to mam poslat ne ten Vas, aby jste to mel jednodussi?
tak to je velmi proste, netusim, zda dotycny dany mail nesmazal, ze netusill o co jde a nebo kdy bude vubec schopen to preposlat ke me. Tak to je, na to lze cekat do nevidim !!
Dobre :-) uz to posilam k Vam :-) ja tam na strankach druhy mail nevidela, omlouvam se
Dobrý den,
první, co mne napadá, je obecné pravidlo pro rolující se koně - tím je "vypobízet" koně rychlejším tempem zpět do ruky na otěž. Tedy jezdit žive dopředu. S mladými koňmi se v podstatě musí jezdit živě, nikoliv však prchat či je neúměrně hnát, ale ideálně udržovat koně při jeho přirozené chuti jit vpřed. Tak by měl být každý obsednutý mladý kůň při chuti, ikdyž tuto přirozenost je v podstatě velmi snadné zničit. Nicméně také lze usuzovat, že když se kůň roluje, může se bát udidla, resp. nerozumí mu.
1. snažte se nejprve jezdit koně na delší otěži a pokud se roluje, zrychlete tempo tak, aby jste mohla dané tempo polovičními zádržemi zadržovat pro získání stálého kontaktu v hubě. Pokuď kůn rozumí správnému používání pobídek otěží, je jezdec schopen určovat postavení hlavy několika pomůckami. Hlavu vytáhnout dolů, zvednout či přistavit a narovnat.
https://www.youtube.com/watch?v=bx5b-mP18u4
2. lonžování by mělo pomoci koni nezávisle naznačit, jak s udidlem zacházet a nebránit se mu. Důležité však není dostat koně nejprve na otěž, resp. na kolmici, ale nejprve se soustředit na to, aby se uměl vytáhnout a v tomto vytažení se pohyboval ochotně kupředu. Tzv. dynamický pohybový oblouk. Poté lze koně s úspěchem vzít na kolmici (německý styl dolů a dopředu) I pan Hanulay vždy zdůrazňoval, že se kůň musí nejprve protáhnout dolů, aby mohl udělat tolik chtěné postavení krku na kolmici.
Doporučuji postup lonžování koně, které systematicky koně přivádí na otěž tím, že se kůň sám učí rozumět udidlu.
http://vzdelavani.chov-koni.cz/kurzy/lonzovani-kone#.VD7HqUvyeao
3. je také vhodné posoudit na jakém udidle se jezdí.
Doufám, že si v tom najdete několik možných přístupů pro práci s Vaším koněm. Stačí jen, když se nebudete tolik soustředit na postavení krku koně, ale udržování plynulého a ochotného pohybu koně dopředu (bez vehementního pobízení), což je podmínka k tomu, aby se později koník dostal na otěž. Je mnoho způsobů ježdění, ale jen to, které staví na systémovém postupu má předpoklad být korektní a přijímaný koněm. Tedy jak říká pan Pecháček, najíždět koně do ruky, nikoliv jezdit koně rukou ;-). Což neříkám, že děláte, pouze uvažuji obecně při pospaném problému.
S pozdravem
Daniel Toušek
jezdecké škola Jízdárna Radonice
Jeste jednou Vam velice dekuji.Poslala jsem Vam na email maj@chov-koni.cz 2 videa, ale musela jsem to poslat pres uschovnu, pokud to pro Vas neni problem, byla bych velmi vdecna za zkouknuti a za jakekoliv rady. dekuji
on se roluje jen obcas, a zrovna na videu ne :-) jinak nadvahu trochu ma, to vim i ja, jenze nemam moc casu na jezdeni a zradla ma dost, ale pokusim se mu nejak zradlo ubrat.
jinak s tim uvolnenim a ohebnosti,na to by melo postatcit video co jste poslal, nebo mam zkusit i neco jineho, treba i stranove cviky.
Nejvice mne trapi ten cval, cvalova prace neni moje silna parketa, a proto se o to radeji nesnazim, ale na to by mohlo pomoci lonzovani. urcite vse zkusim a uvidime, snad se nam to podari :-), nerada bych ho jezdila spatne, pristi rok si budu obsedat jeste meho mladeho hebce, tak at na tom neni stejne :-) Velice Vam dekuji, jste moc ochotny a jsem vdecna za rady, preji mnoho uspechu :-) a dekuji.
Hřebec na mě nepůsobí až takovým dojmem, že by se roloval. Na videu nevidím žádné chození za otěží. Pouze by stálo za to přidat práci na ohebnosti a pokud by se uměl i protáhnout směrem dolů jako cvičení na odblokování zad, měl by Vám ještě více zprostornit klus. Teď jej zatím docela drobí. Ale jezdecky v tom problém nevidím, ikdyž jezditelnost a vlastní jezdecký styl jde u každého jezdce a koně neustále vylaďovat.
V každém případě se na mě asi nebudete zlobit, ale koník je docela dost "tlustý" !! To bych viděl jako problém č. 1.
Toušek
Zdravím Lado,
částečně jste si odpověděla sama. I dopředný kůň se musí pobízet. Jenže je pobídka a pobídka. Ne každá pobídka musí být směrem kupředu. U plnokrevníka (prototyp temperamentu) si naopak koně holení přidržujete (taková stálá holeň) Tak že to zkuste a poté je také velmi důležité naopak v kroku minimálně pobízet, jen se připomínat a hlavně ne každý krok. Ve cvalu už vůbec ne. Je třeba vybídnout a motivovat koně k pohybu tak, aby alespoň cválal 3 - 4 skoky sám. A to musíte vydržet a mt trpělivost nepobízet, jen mít přiloženou holeň a třeba si pomoci hlasem nebo bičíkem. Takový kúň jak jej popisujete je prostě na pobízení závislý. Asi jako většina školních koní.
Viz video: https://www.youtube.com/watch?v=Bk7OC5vKwWs&list=UU4xugxwazSIB4ZD1yshqtrw
Pokud budete mít možnost poslat videa, tak to jistě udělejte. Celou poradnu to jen usnadní.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.