Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

4měsíční hříbě

Autor: Hana Datum: 21.10.2014 10:56

Dobrý den, mám 4měsíční hříbě a prosila bych o názor a radu jakou by jste volil KD pro kobylu (matku hříběte). U hříbátka se před měsíce objevil rozštěp na předním kopýtku... po konzultaci s doktorem, který doporučil pro špalkovitý postoj operační zákrok v Brně není zřejmě třeba vysvětlovat, že hříbě rychle vyrostlo... Hříbátko je nyní hlavně na mléce a kobyla se během krmení odstavuje...bylo mi doporučeno ať má hříbě dietu....nyní po měsíci žere s matkou v poledne seno (pro obě je množství cca 2kg)... Dotaz zní zda KD matky je dostačující moc nebo málo... (kobyla je nyní z kondice a lehce pohublá ... ráda bych ji chtěla začít brát aspoň na lonž) 

Ráno dostává 500ml řepných pelet (suchý stav) http://www.centrumkrmiv.cz/product/animo-vlakninove-granule-5-kg-1203/ a 1hrnek (250ml) kombinaci sója+len http://www.centrumkrmiv.cz/product/animo-extrudovany-len-soja-1075/ , 3 až 4kg sena

V poledne 2kg sena plus 1/2 šufanu z nachystané večerní dávky

Večer 500ml vojtěžkových pelet http://www.centrumkrmiv.cz/product/vojteskove-pelety-50-kg-13/, 1l ovsa, 1 1/2 hrnek Slunečnicového semene http://www.centrumkrmiv.cz/product/slunecnice-cerna-1117/ 

Krmná dávka je nyní upravená než byla před měsícem... dostávala více jak pelet tak sena a zelené píce...

Prosím o Váš názor. Děkuji.

S přátelským pozdravem Hana Baranová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Máte pravdu, tento problém se u hříbat objevuje při rychlém růstu, který bývá podpořený vysokou úrovní bílkovin v krmné dávce.

A to je právě potíž. Nevím, kdo navrhoval stávající(i minulou ) krmnou dávku, ale ta je opravdu špatně.

Zcela jistě bych udělal úpravy v tomto smyslu:

  1. vyřadit z dávky řepné pelety, vojtěškové pelety - to je hlavní problém krmní dávky
  2. navýšit denní dávku sena (pastva už nyní nemá výživnou funkci) na 8-10 kg
  3. jadrná krmiva krmit takto: 0,5 kg soja, 0,1 len, 2-3 kg ovsa (pokud slunečnici máte tak ji dokrmte, ale nemá to smysl s dále počítat)

Nezapomeňte na kvalitní vitamínominerální doplněk ve vyšší dávce, potřebuje si momentálně doplnit vyčerpané zásoby účinných látek.

Dávku jádra i sena je ideální rozdělit na jednotlivá krmení, ale tak aby se vždy krmilo to samé, ne jednotlivé komponenty jinak!

Ještě bych si dovolil připomínku k vašemu hříběti.
Nesouhlasím se závěrem vašeho veterináře. Zákrok na klinice bych nechal jako úplně poslední možnost. Raději bych se zaměřil na speciální korektury.
Pokud upravíte krmnou dávku podle mého návrhu neměla by mít ani matka ani hříbě přebytek bílkovin a stav by se měl pomalu srovnávat. Je to mladý orgranismus, který se dokáže dobře přizpůsobit životním podmínkám.

Přeji hezký den.

21.10.2014 21:51
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní