Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Pomoc s krmnou dávkou koně

Autor: Petra Datum: 11.11.2014 13:04
Dobrý den. obracím se na Vás s prosbou rady ohledně krmné dávky mého koníka. Koník je 5 letý narostlý valach slovenského teplokrevníka. Zátěž = 6x týdně pod sedlem nebo na lonži, z toho 2x skokový trénink, 2x přiježďování na jízdarně = vše nejméně hodinu, poté vyjížďka ven na 2-3 hodiny (kopce, cval, klus), pak nějaké lonžování.... Současná jeho krmná dávka je rozložena do 3x/den = celkem a krom sena v dostatečné mire dostává 3kg ovsa, 1kg rýžové otruby, mrkev, jablka na přilepšenou a MSM kvůli citlivosti na nějaké alergie. Koník má měkčí spěnky a medvědí postoj, stabilní. Prosím o radu na vyváženou krmnou dávku, nyní jsem mu ještě navíc koupila Horsal exclusive 5kg, které se teprve chystám pridat do dávky. Moc děkuji předem.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je viditelné, že váš koník má práce přiměřeně. To je dobře.

Krmnou dávku bych trochu poupravil.

  1. Oves můžete nechat v tomto množství, pokud na něj reaguje dobře - není až moc veselý. Pokud by byl veselý a hravý, tak by se mohl použít ječmen, případně kukuřici.
  2. Rýžové otruby bych z krmné dávky vyřadil, pro zdravé koně není potřeba je používat je to speciální krmivo pro koně v rekonvalescenci, případně koně s některou formou rabdomyolýzy (RER, PSSM, SAR).
  3. Mrkev, jablka můžete klidně jako pochoutku nechat.
  4. HORSAL EXKLUSIV přidejte v množství 150 g/den.

Přeji hezký den.

12.11.2014 19:51
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní