Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
dobrý den, prosím o pomoc se sestavením krmné dávky mého Slovenského teplokrevníka. Valášek Má 6 let, je ježděn rekreačně, takže lehká zátěž. nyní je přes den ve výběhu - seno ad libidum a vnoci je ve venkovním boxe, tam dostává 1L řepných řízků+1dcl slunečnicového oleje. V boxe má minerální liz. Když byl jen na seně, vypadal jako na první fotce. Když jsem začla dávat řepné řízky z oleje, dost se zlepšil - viz druhá fotka, problém je, že se mu vytvořil před asi měsícem absces na neokované, zadním kopytě (to už se vyřešilo) ale od té doby mu puchnou zadní nohy (nehřejou) , které již po vykrokování odpuchnou. takže teĎ si nejsem jistá, jestli to nemůže být třeba z krmení? Přikládala jsem to námaze z tvrdého povrchu a tomu abscesu, ale ten už je vyléčený a nohy pořád puchnou . . . na pohmat ho nebolí - může to být těmi řizky s olejem? jakou krmnou dávka byste navrhoval - pokud možno přírodní, né granule. děkuji
Dobrý den.
Problém může být opravdu v řízcích. Cukrovarské řízky není krmivo, ale odpad při výrobě cukru, používají se různé pomocné chemikálie apod.
Dalším nedostatkem řízků je opačný poměr vápník a fosfor a vysoký obsah draslíku - který může způsobovat otoky končetin.
Použijte obyčejný ječmen v dávce 0,5-1 kg, podle aktuálního pracovního vytížení. K tomu dejte kvalitní minerálněvitamínový doplněk (mohu doporučit HORSAL EKLUSIV) a mělo by se vše srovnat do 1-2 měsíců.
ještě dodám, že je po ovsu vzrušivý, takže se mu chcem vyhnout :-)
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.