Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka

Autor: Jana Datum: 01.12.2014 07:42

Dobrý den, prosím o konzultaci krmné dávky. Klisna 4 roky anglo-arabka, obsednutá letos duben. Velmi dobře krmitelná, avšak stále "vykasaná". Krmím ráno mačkaný oves-litr,+granule schaumann sport-0,5kg, večer ječmen drcený litr, kukuřice šrot-půl litru, sladový květ-půl litru-vše předem zalívám 2hodiny předem, do toho ještě biotin a slunečnicový olej. Seno non stop výběh a večer do boxu-10kg.Zuby udělané, odčervená, s příjmem potravy žádný problém-stále při chuti. Je od 6-17 výběh, jezdíme 5-6x týdně, střídáme jizdárna terén,skoky.  Prosím o konzultaci krmné dávky. Děkuji s pozdravem J.K.

Diskuze v rámci dotazu

Jana Kopečná

Děkuji za odpověď. Já právě ranní dávku granule a oves dávám suchou a máčím večerní-ječmen i kukuřice práší a hlavně sladový květ. Dobře, biotin vyhodím z jídelníčku. Prosím ještě jednu konzultaci. Klisna 7let kříženka ČSP a arábek-137cm,pony B. Sportující prvním rokem, na úrovni L(90cm). Ráno suchý mačkaný oves-300g a granule W1-300g, večer ječmen drcený-300g+kukuřice 100g, sladový květ 100g-toto vlhčím(prašnost)+biotin,olej slunečnicový. Dělá denně, jeden den volno,jinak drezura skoky terén,chodí pravidelně parkury... Je tato krmná dávka v pořádku?

 

01.12.2014 14:48

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to podobné, takhle vypadá dávka v pořádku.

Pokud je kondice a sportovní výkon kobylky v pořádku, tak je také vše v pořádku.
V případě, že by byla příliš veselá, můžete ubrat oves a přidat kukuřici, nebo když bude moc líná tak obráceně.

Přeji vám hezký den.

01.12.2014 15:04

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Takhle na obrazovce vypadá krmná dávka v pořádku.

Mám jen drobné připomínky:

  • pokud to není nutné (např. kvůli prašnosti) nenamáčejte krmiva, zhoršujete kvalitu kousání a slinění
  • není důvod u tak mladého koně přidávat samotný biotin, zhoršujete si využití některých mikroprvků - selen, molybden a stojí vás to peníze navíc

Vydržte, kobylka je prvním rokem obsednutá, ještě se rovná a navíc se ještě dovyvíjí - dorůstá. Kondice a postava by se měla dorovnat koncem pátého roku.

 

Přeji hezký den.

01.12.2014 14:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní