Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, mám kobylku českého teplokrevníka. Je jí 2 a půl roku. Chtěla bych poradit, jak ji krmit? Přes den je ve výběhu, v noci box. 3x-4x do týdne s ní pracuji na lonži cca půl a třičtvrtě hodiny. Nyní ji dávám 3x denně seno a večer lněné semínko (je muchařka). Je velmi temperamentní, proto nedávám žádné jádro, i skrz letní vyrážku, u které se to nedoporučuje. Děkuji moc za odpověď
Dobrý den.
Vzhledem k tomu, že vaše kobylka vlastně žádnou zásadní práci nedělá, tak není nutné ji krmit jádro.
Předpokládám, že kondičně je také v pořádku, takže nemusíte nic zásadního řešit.
Co se týká letní vyrážky a vyššího temperamentu, tak to spolu mírně souvisí. Více temperamentní koně se více potí, stávají se tak atraktivní pro hmyz, což je rozčiluje, takže se potí ještě a víc a tak dokola.
Celý proces se dá zmírnit použitím elektrolytu. Krmí se denně a funguje tak, že
Velmi úspěšne ho používáme a například je využíván pro koně, kteří jsou využíváni v hipporehabilitaci, jsou klidnější a je možné s nimi pracovat i v létě.
Doporučil bych vám HORSAL ELEKTROLYTE, je to klasický elektrolyt bez takových zbytečností jako je cukr apod.
Ještě ke krmení lněného semínka. Používejte se na jaře při začíátku přelínávání, následně nemá moc velký efekt.
Muchařům by se nemělo podávat jadrné krmivo, které má vysoký obsah bílkovin, protože ty podporují pocení (přebytek čpavku, který se vylučuje potem) a také krmiva s "horkou energií" zejména oves, ten koně vzrušuje a zase se více potí....
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.