Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

16ti letá kobyla

Autor: Pavla Datum: 17.12.2014 16:35

 Dobrý den, moc bych Vás poprosila o radu. Kobylka kříženec (50% A1/1, 25% arab, 25% hanover), 16 let. Koupena cca  před půl rokem v dobrém výživném stavu, stála v samotě, nebyla moc zvyklá na koně, momentálně 24/7 s přístřeškem a dvěma koňmi. Asi po měsíci u nás šlo vidět že hubne, pak úraz cca 3 měsíce léčby v klidu, pohyb jen co nachodila na pastvě. Hodně "spadla z masa", viditelná žebra, páteř, na zadku téměř nic. Krmená seno ad libidum, asi 1 kg ovsa, pastva, asi 3 měsíce byla i na sojovém šrotu bez výsledku, krmné kvasnice. Potřebovala bych ji trochu vykrmit aby mohla zas pracovat pod sedlem a nasvalovat, ale sedlat "žebřiňák" je blbost. Moc Vám děkuji za pomoc.  Přeji krásný den

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to trochu problematické na dálku posoudit stav vaší klisny. Pokud by jste mohla poslat fotografii, bylo by to o něco lepší.

Je možné, že ač to není standardní, tak přesun do stáda mezi koně jí neprospěl, může být v sociálním pořádku na konci a nemá klid na žrádlo a na život, proto hubla.
Nicméně letos byla obecně pastva velmi dobrá, snad i u vás.

Co se týká kondice, tak to co popisujete je ztráta velkých svalů, které nelze krmením dohnat je to jen o postupném pohybu. Předpokládám, že moc nechodí, drží se u balíku sena poblíž.
Budete s ní muset začít více pracovat, nejdříve ze země, pak i ze sedla, pravidelně a raději v menších dávkách.

Co se týká krmné dávky, tak bych místo ovsa zařadil ječmen a kukuřici a také (i když už jste ho měla) sojový extahovaný šrot.
Denní dávka - odhaduji 0,5 kg ječmen+0,5 kg kukuřice+ 0,5 kg sojového šrotu. K tomu dostatek sena. Nezapomeňte na kvalitní dotaci účinných látek (vitamíny a minerály)! Je to důležité zejména v současném kondičním stavu!

Pravidelný pohyb zajistí postupné nasvalení.

Předpokládám, že odčervení máte provedené, tam že problém nebude.

19.12.2014 10:51
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní