Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Obstipace

Autor: Alena Datum: 18.12.2014 22:17

 Dobrý den,

prosím o radu čím a jak krmit 12-ti letou klisnu trpící častými obstipacemi a žaludečními vředy, velmi těžko krmitelná.. 3 měsíce po těžké obstipaci užívala Omeprazol. Je v režimu přes den pastva, noc box. 4x týdně trénink. Málo pije. Krmíme ráno 0,7 litru řepných řízků ( před namočením), 1 l sladového květu, 120 gramů extrud. soja-len, pivovarské kvasnice.Večer 1,5 litru vojtěškových granulí, 120 gramů soja-len, extrud ostropestřec, mátu, drcený kmín, karob. Pomrně málo žere seno.  Nemá ráda jakékoliv změny v režimu. Ihned se to projeví na trávení.  V současné době se nám opět přicpala. Je naprosto bez energie. Už nevím co jí dát, aby jsme udržely plynulé trávení. Velmi děkuji za radu.

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Obstipace bývá často způsobená malým příjmem vody a ucpáním trávicí trubice s důvodu vyaoké sušiny tráveniny.

Krmná dávka tak jak ji popisujete jí ale nepomůže.
Řízky sice vodu váží, ale neuvolňují, takže situaci zhoršují - vyřaďte je z krmné dávky. 0,7 litr před namočením je celý kýbl po namočení - je to velké množství, které zbytečně zaplňuje trávicí trakt.
Vojtěškové granule, extrudované krmivo jsou krmiva s nízkou sušinou a vysokou nasákavostí, takže také v trávicím traktu vyvazují vodu.
Karob bohužel funguje podobně, ten je vhodný spíše při průjmem, nebo na začátku pastevního odbobí, kdy je hodně volné vody v pastvě.

Seno vám žere málo, protože má plná střeva těchto nasákavých krmiv a má pocit plnosti.
Energii nemá, protože krmná dávka je silně přetlačená do nadbytku bílkovin, což jí stojí velké množství energie na detoxikaci.

Rozhodně bych dávku změnil - raději postupně, jak píšete.

Použijte elektrolyty do vody, nebo do krmné dávky - zlepší hospodaření s tekutinou. Mohu doporučit HORSAL ELEKTROLYTE v dávce 0,1 kg/den.
Do krmné dávky dát kvalitní krmivo například HORSAL W1, kde je dostatek energie účinných látek. Dávka 1-3 kg podle aktuálního pracovního vytížení.
Přidejte k tomu účinné a opravdové probiotikum, které pomůže srovnat poměry ve střevech a zajistí pocit hladu a potřeby přijímat potravu a vodu. HORSAL PLUS (dávka z počátku 0,1 kg/den) je ověřené probiotikum , které zajišťuje dpbré trávení.

Přeji hezký den.

19.12.2014 11:08
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní