Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

hubnutí koně

Autor: Kateřina Datum: 29.12.2014 20:28

 Dobrý den, před dvěma měsící jsem změnila stáj a můj kůň začla hubnout. Je to možná tím že přestal dostávat tam moc sena a šroty. Zatím denně dostává 4 odměrky ovsa a 1 odměrku musli. Jaký je nejlepší a zároveň cenově nejvýhodnější nějaký "doplněk" stravy jako byly například šroty pro přibrání koně? Poprípadě jaký druh šrotu dávat? Vadí něčemu když kůň dostane po ježdění přidáno sena? -né pravidelně, Dekuji  

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nedokáži takhle odhadnout co může být hlavní příčinou.

Určitě změna stáje a prostředí je důležitá a bude to jedna z příčin.
Potřeboval bych také vědět:

  1. co s vaším koněm děláte, jaká je zátěž
  2. jaké je jeho ustájení - box 23 hodin denně, nebo volné ustájení?
  3. jak je starý
  4. jaké plemeno
  5. jaká byla jeho krmná dávka a jaké je současná - kg krmiv, tak jak byla krmena
     

Pokud mi zodpovíte tyto otázky, jsem schopen potom přesněji určit důvod a navrhnout přijatelné řešení.

29.12.2014 21:29

Kateřina Bugnerová

1. parkur do stupně L, cca 4x týdně pracuje a 3x lehká vyjížďka
2. celý den v boxu
3. 9 let
4. ČT
5. kdysi 4 odměrky ovsa, 1 granulí a 1 šrotu. mometálně 4 ovsa a 1 granulí s tím že chceme přejít místo granulí na musli se zaměřením na nasvalení koně

Kobyla má hodně problémy s váhou a teké s nasvalením

 

29.12.2014 21:43

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den,

Děkuji za rychlou odpověď.

Určitě bych doporučil snížit dávku ovsa (na polovinu) a zaměřit se na doplnění (zvýšení dávky)  kvalitním doplňkovým krmivem s vysokým obsahem energie více jak 12 MJ/kg (například HORSAL SPORT nebo novinku HORSAL RUN). Oves jí jde více do hlavy a tím je zhoršená možnost udržet kondici. Pokud vydržíte 1-2 měsíce změna kondice i váhy se projeví.

Müsli nedoporučuji, sice dobře vypadá, ale koncentrace energie je nízká (často nižší než v ovsu) a cena je neúměrně kvalitě živin vysoká.

Nasvalení je možné dosáhnout pouze dostatečným a pravidelným pohybem, to děláte a k tomu odpovídající energetickou výživou s ohledem na vykonávanou práci.

 

29.12.2014 22:03
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní