Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Cval

Autor: Nikola Datum: 31.12.2014 00:15

Dobrý den, 

chci se zeptat jakými všemi způsoby se dá cválat. 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

nejsem si zcela jist, na co konkrétně se dotazujete. Zda na způsoby, jakými lze cválat s koněm a nebo jak se cvalu přizpůsobuje jezdec ? 

Cval lze považovat za pracovní pohyb, který spotřebovává nejvíce energie koně. Ve cvalu se projevuje dynamika a energie koně je v něm nevýraznější. Ve cvalu, až na vyjímky,  se uskutečňuje nejvíce sportovních soutěží.

Cval velmi dobře a v základu popisuje Wikipedie  - pracovní cval: základní cval pro práci na jízdárně, spíš pomalejší, není vyžadováno takové shromáždění. Shromážděný cval: nejvznosnější a nejpomalejší cval, kdy co největší podíl váhy nesou zadní končetiny, záď je snížená, ohnutí zadních končetin je větší, pohyb budí dojem směru do kopce. Střední cval: cvalové skoky jsou delší, fáze vznosu trvá déle, kůň musí celkově prodloužit rámec. Prodloužený cval:maximální možné prodloužení cvalových skoků. Nezáleží na rychlosti, ale na délce cvalových skoků.

Kontracval je požadovaný cval na opačnou stranu, než je pro koně přirozené (např. cval vlevo na oblouku doprava), předvádí se v drezurních soutěžích.

Křižování znamená, že kůň cválá předními končetinami na jinou stranu než zadními. 

Pohled z dostihového prostředí: zde se rozlišuje Canter - lehký cval, pomalý používaný k uvolnění, čtyřtakt do 450 m/min. A rychlejší Gallop (trysk) - toto je tedy již ten "pracovní cval" ve kterém probíhají dostihy, v rychlostech nad 600 m/min. 

Co je však důležité, aby byl jezdec schopen cválat tak, že koni napomáhá nalézat vlastní rovnováhu. To je již jezdeckou dovedností, kdy koně do cvalu nekopeme a nepobízíme každý cvalový skok a také netaháme za hubu, ale prostřednictvím polovičních zádrží přivádíme koně na otěž. 

Jezdec pak může využívat pracovní sed a takto si lze "sednout do koně" v momentu, kdy kůň ochotně cválá vpřed. Pokud tak nečiní, je sed v pracovním cvalu dosti kontraproduktovní a težko jej rozpohybujete sedem, když každý pohyb koně pod jezdcem by měl vycházet od holení.  Vedle toho pak je možné jezdit v moderním stehnovém sedu (lehký), který koni umožňuje právě nalézání vlastní rovnováhy. 

Když se podíváte na jezdce v odkazech - Ludger Beerbaum v lehkém sedu a Ulrich Kirkoff v pracovním sedu - oba se svému koni plně přizpůsobují a nevadí. Jenom sedět v koni nestačí !! 

 

 

01.01.2015 20:14
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní