Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení

Autor: Lucie Datum: 08.01.2015 13:00
Dobrý den, mám valach (kastrovaný listopad 14) mám jej krátce. Stáří 22 měsíců. Je to spíše takový "balík" moc tomu pohybu nedá, rád se krmí senem, které má k dispozici ve výběhu celý den, na noc je v boxe. Potřebuji poradit jaké granule, musli nebo vitamíny koníkovi dát, nezdá se mi moc hezký v zimní srsti, má cca 5 cm dlouhé chlupy, ale místy jakoby slehlé.. nevím přesně jak to popsat. Děkuji za radu
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak jsem pochopil, tak váš koník nic nedělá, mimo zájmu o seno . Vzhledem k tomu bych nepřikrmoval žádným jádrem, je to zbytečné.

Je ale důležité dát mu k dispozici dostatek kvatliních účinných látek (vitamínů, stopových prvků, minerálů).

Navrhoval bych jednoduchou možnost kompletního doplňku ve formě lizu HORSAL LECKSCHALE, nalízá si tolik, kolik zrovna potřebuje a kvalita srsti se zcela určitě zlepší.
Nicméně konpletní změna se projeví až při jarním přelínání. Nyní se zlepší podsada - krátké chlupy, dlouhá krycí srst se vymění až při línání.

Přeji hezký den.

 

08.01.2015 18:59

Lucie Honsová

Dobrý den, děkuji za odpověď, ještě jsem zapomněla na dvě dost podstatné věci, když jsem si ho kupovala, dost mu lupkalo v kloubech, byl vyšetřen veterinářem, závěr byl, že koník prostě rychle roste. Byly mi doporučeny vitamíny BIO-MOS, ale to jsou tak nedostupné vitamíny (baleny v 25kg pytlech, nemám uskladnění).. nemůžu je sehnat v normálním balení. Měla bych mu něco takového dávat? Ten liz je fajn, akorát, že on je celý den ve výběhu, teď v zimě má na noc box, ale od jara se koně zase nezavírají, takže se k němu ani nedostane. Nemám mu spíše koupit vitaminovou směs Horsal JUNGpower a přidávat mu určité množství do hrstky granulý? Děkuji

09.01.2015 07:22

Lucie Honsová

Omlouvám se za chybu granulí :-)

09.01.2015 07:23

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nyní, když je na noc v boxu si může nalázat do sytosti co bude potřebovat, to úplně stačí.

Od jara, kdy bude na pastvě mu můžete dát liz na pastvinu, ale bude se asi líbit i ostatním koním, takže bude rychleji ubývat 
Když je pastva mladá, tak koně většinou skoro nelížou, mají hodně živin právě z mladé "nabité" pastvy, ale jak potom pastva stárne, rychle mizí i liz.

Jak už jsem psal, nedával bych mu žádné jádro, ještě by ztloustl a to není pro mladého koně dobře, ještě se vyvíjí a zbytečná zátěž na končetiny může vést je špatnému vývoji.

09.01.2015 11:03
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní