Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Nacválání a změna směru obloukem

Autor: Adéla Datum: 08.01.2015 14:48

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nacválat koně z kroku a jak se mění směr obloukem. Děkuji  

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

domnívám se, že na tyto dotazy by nejlépe seděl eKurz "Výcvik a trénink drezurního koně"   

V principu nacválání koně z kroku je důležité, aby byl kůň již ochoten plynule nacválat z klusu. Drezurní trenéři kladou největší důraz na správné načasování vlastního povelu do cvalu. A to v momentě, kdy vnitří odrazová noha se zvedá a pobídka tedy zastihne tuto končetinu v došlapu. Tedy v momentu ideálním pro odraz. Nicméně toto je již značně pokročilá dovednost jezdce, který je uvolněný a vníma každý krok koně. Je však potřeba umět poloviční zádrže a koně připravit poloviční zádrží před pobídkou tak, že kůň nenakluše ale od zádrže odrazí do cvalu. Pro správné nacválání je také dobré vyjít ze cviku ustoupení zádí dovnitř. A rovněž je třeba si uvědomit, na který povel chceme, aby kúň nacválal. Jestli na povel vnitřní holeně nebo vnější. 

1. poloviční zádrž s přistavením na stranu, na kterou by měl kůń nacválat

2. přiložení obou holení na obřišník a posunutím zadní holeně za obřišník dáváme koni povel k nacválání. Pokud kůň vezme povel již na přiložení vnitřní holeně, je to ideální stav a kůň se více podsazuje.

3. důležité je vyčkat s pobídkou až do vlastního nacválání. Tedy nechtit udělat povel zbrkle a hned koně "opustit". Ve vlastní pobídce je třeba vyčkat do nacválání a hlavně tělem nepředběhnout koně. Protože se může stát, že koník nenacválá a jezdec se předkloní dříve a tím koně tělem předběhne.

4. v kroku je paradoxně pro koně nacválání snažší. Ale pro jezdce je to hra na trpělivost. Pokud kůň sám neumí tento cvík, je dobré po bobídce a vyčkání s holení u koně okamžitě pomoci bičíkem (tušírkou) za vnější nacválávající holeň.

Obloukem změnit směr je cvik definovaný půlkruhem a návratem ke stěně v úhlu 45 stupňu. Důležité je však ten první půlkruh, pravidelný a čím větší, tím lehčí obrat pro koně a jezdce. Kůń by měl být na vnější otěži a podporován v odraze vnitřní holení.

S pozdravem

Toušek Daniel

Jízdárna Radonice     

08.01.2015 18:08
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní